V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na dnešek znovu dodávat elektřinu do sítě čtvrtý blok, který musel být před několika dny neplánovaně odstaven. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. V Dukovanech byly 5. listopadu odstaveny dva ze čtyř jaderných bloků kvůli poruše na potrubí, byly to bloky číslo tři a čtyři. U třetího bloku byla výroba proudu obnovena tento týden v úterý.

04-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Elektrárna pokrývající pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu by se dnes měla vrátit na plný výkon.

Netěsnost se objevila 3. listopadu na jednom ze tří systémů cirkulace technické vody, bloky kvůli tomu byly zastaveny o dva dny později. Oprava potrubí byla dokončena minulou neděli.

U bloku číslo tři energetici znovu připojili první turbínu v úterý kolem 16:30. Odstávka bloku číslo čtyři byla ukončena v prvních dnešních hodinách. První turbínu v tomto bloku pracovníci připojili po 01:00 a druhou kolem 02:30. Do 06:00 se tento blok dostal na 45 procent výkonu, uvedl mluvčí.

Blok číslo čtyři bude koncem měsíce znovu odstaven. Tuto odstávku má firma ČEZ v dlouhodobém plánu, mimo jiné kvůli výměně části jaderného paliva v reaktoru za čerstvé a kvůli revizím zařízení.

Technická voda v systému, u kterého byla zjištěna netěsnost potrubí, v elektrárně slouží ke chlazení důležitých technických a bezpečnostních zařízení. Závada na ocelovém potrubí uloženém čtyři metry pod povrchem vznikla v místech, kudy projíždí těžká technika. Dělníci v této části areálu elektrárny budují ventilátorové chladicí věže. Kvůli ochraně podloží už byly na zem v místech, kudy tyto stroje jezdí, položeny ocelové pláty.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..