Belgický regulační úřad nastínil, jak bude probíhat dvoufázový proces kontroly dokumentace pro obnovení provozu bloků Doel-3 a Tihange-2. Oba bloky jsou odstaveny od roku 2012 kvůli podezření o defektech v materiálu jejich tlakových nádob.

00-300-bis-Tihange
Jaderná elektrárna Tihange se třemi tlakovodními bloky. První pochází od společnosti Framatome a má instalovaný výkon 1009 MWe. Další dva zde postavila společnost Westinghouse a mají instalovaný výkon 1055 a 1094 MWe. (Zdroj: Electrabel.com)

Společnost GDF Suez, mateřská společnost provozovatele těchto dvou bloků, společnosti Electrabel, uvedla, že koncem podzimu podá požadovaný soubor dokumentů úřadu Federal Agency for Nuclear Control (FANC).

Úřad FANC řekl, že společně se svou technologickou dceřinou společností Bel V provede dvouetapové hodnocení zprávy o bezpečnosti, kterou mu předloží Electrabel. V první etapě se bude zabývat správností metod použitých společností Electrabel a v druhé fázi přezkoumá samotné závěry zprávy.

Bloky Doel-3 a Tihange-2 byly odstaveny v roce 2012 po použití nové ultrazvukové kontrolní technologie, která odhalila velké množství trhlinek v reaktorových nádobách. Další vyšetřování naznačilo, že by se mohlo jednat o defekty pocházející z výroby, tzv. „vodíkové vločky“, které nemají význam pro bezpečný provoz reaktorů. Regulační úřad FANC v květnu povolil obnovení provozu obou bloků s tím, že budou provedeny další zkoušky hodnotící vliv defektů na jejich dlouhodobý provoz.

Regulátor FANC a Bel V nyní spolupracují na zřízení mezinárodní komise pro zhodnocení provedených dodatečných testů, zda defekty nebudou mít vliv na mechanickou odolnost reaktorových nádob. Tato odborná komise posoudí, zda Electrabel správně vyhodnotil závěry testů provedených na blocích Doel-3 a Tihange-2.

Zatímco FANC a Bel V budou hodnotit výsledky testů, společnost AIB-Vincotte se zaměří na hodnocení metod, které Electrabel použil při přípravě bezpečnostní zprávy. Společnost AIB-Vincotte poskytuje služby v oblasti testování a inspekcí.

„Znamená to, že vlastník licence k provozu obou bloků bude muset sestavit zprávu o bezpečnosti jejich provozu, která bude odpovídat metodám použitým regulačním úřadem,“ uvedl FANC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..