Dokončení jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska se prodraží více, než se dosud čekalo. Slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis dnes novinářům potvrdil, že ve hře je navýšení nákladů na projekt o dalších asi 800 milionů eur (22,2 miliardy korun). Už v minulosti byl rozpočet dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny zvýšen o miliardu eur na současných 3,8 miliardy eur a termín jejich spuštění byl opakovaně odsouván.

jadrova_elektraren_mochovce_2010_1
JE Mochovce (zdroj: aktuality.sk)

Elektrárnu v Mochovcích dokončuje největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), ve které 66 procent akcií vlastní italský koncern Enel. Firma už dříve oznámila, že svá slovenská aktiva hodlá prodat. Česká firma ČEZ, která je jedním ze zájemců o koupi podílu v SE, ale minulý měsíc upozornila, že bez vyřešení nejistot a rizik kolem elektrárny Mochovce se bude zdráhat předložit Enelu nabídku.

Pavlis po dnešní návštěvě v Mochovcích podle slovenských medií neuvedl, zda stát coby vlastník 34 procent akcií SE bude souhlasit s navrhovaným navýšením rozpočtu na dokončení rozestavěných bloků jaderné elektrárny. Zdůraznil ovšem, že elektrárna musí být dokončena. „Dnes už není cesty zpět. Pro Slovensko je otázka dostavby jaderného zdroje velkou prioritou,“ řekl Pavlis a zároveň vyjádřil nespokojenost s průběhem dostavby elektrárny.

SE už dříve upozornily, že rozpočet dostavby bude třeba navýšit, podnik ale potřebnou částku neuvedl. Podnik v říjnu také potvrdil, že skluz v dostavbě atomové elektrárny bude větší, než firma předpokládala. Podle nejnovějšího harmonogramu by dva dokončované bloky elektrárny měly být postupně uvedeny do provozu v letech 2016 a 2017. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 až 2013. První a druhý blok elektrárny vyrábějí elektřinu již více než deset let.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur (podle současného kurzu 23,3 miliardy Kč). O většinový podíl v SE vyjádřil na konci srpna zájem ČEZ a po něm Energetický a průmyslový holding (EPH).

Posílení pozice v SE zvažuje i slovenská vláda. Premiér Robert Fico nadnesl možnost odkoupit od italské firmy 17 procent akcií elektráren, čímž by jeho kabinet získal v podniku kontrolní podíl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..