Společnost Industrias Nucleares do Brasil (INB) dodá obohacený uran pro první blok jediné brazilské jaderné elektrárny Angra. V Brazílii tak dojde poprvé v historii k použití jaderného paliva domácí výroby.

1116p
První dva bloky jaderné elektrárny Angra, první z nich byl dodán společností Westinghouse a druhý německou Kraftwerk Union. Výstavba obou začala v sedmdesátých letech min. stol. (Zdroj: Electronuclear.gov.br)

Společnost INB ve středu uvedla, že její obohacovací závod v Resende dodá hexafluorid uranu (Tato látka je meziproduktem při výrobě jaderného paliva, který vzniká ze žlutého koláče. Po obohacení jsou z něj vyráběny palivové pelety. – pozn. Atominfo.cz) pro výrobu paliva, které bude použito při 22. výměně paliva na prvním bloku JE Angra naplánované na červen 2015. Doposud dodával závod v Resende hexafluorid uranu jen zahraničním dodavatelům.

Závod v Resende je schopen dodávat 80 % potřebného hexafluoridu uranu pro brazilskou JE Angra a připravují se plány na jeho rozšíření, aby byl schopen potřebu JE Angra pokrýt zcela. Znamená to, že si Brazílie bude obstarávat celou jednu fázi výroby jaderného paliva, která se na jeho nákladech podílí 30 procenty, uvedla společnost INB.

Janine Gandolpho da Rocha ze společnosti INB řekl, že vlastní produkce obohaceného uranu bude pro Brazílii znamenat velké úspory.

Závod v Resende bude obohacovat materiál pro výrobu jaderného paliva z přírodní koncentrace uranu 235 (0,72 %) na 4 %, uvedla INB.

Na počátku roku 2010 uzavřela společnost INB smlouvu s Arevou na pětileté poskytování konverzních služeb. Podle této smlouvy má Areva provést konverzi 2520 tun uranového koncentrátu (Takto bývá nazýván žlutý koláč, protože obsahuje přibližně 74 % uranu. – pozn. Atominfo.cz) na hexafluorid uranu. Společnost INB sdělila, že tato smlouva byla udělena v rámci mezinárodní soutěže a že pomůže zajistit dodávky paliva pro první dva bloky jaderné elektrárny Angra a pro třetí blok, který má zahájit komerční provoz v roce 2015.

Uran používaný pro výrobu paliva do brazilských jaderných elektráren byl doteď přepravován v podobě uranového koncentrátu do továrny společnosti Cameco v Kanadě, kde byl přeměněn na plynný hexafluorid uranu. Další cesta směřovala do evropských továren společnosti Unreco, kde byl obohacen a vrácen zpět do Brazílie, kde jej převedli do pevné podoby.

Výrobní závod společnosti INB projektovaný společností Siemens se nachází také v Resende a vyrobí 160 tun palivových pelet ročně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..