První blok jaderné elektrárny Fang-ťia-šan (pchin-jin: Fangjiashan) v provincii Če-ťiang (pchin-jin: Zhejiang) byl přifázován k rozvodné síti a stal se tak 22. čínským reaktorem v provozu. Zahájení komerčního provozu je očekáváno koncem tohoto roku.

Fangjiashan 1 grid connection 460 (CNNC)
Hosté a novináři sledují začátek výroby elektrické energie prvním blokem jaderné elektrárny Fang-ťia-šan. (Zdroj: World Nuclear News)

Slavnostní připojení k síti za přítomnosti médií proběhlo 4. listopadu v 9:12 místního času, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Jaderná elektrárna Fang-ťia-šan sestává ze dvou bloků s reaktory CPR-1000 čínské konstrukce a nachází se poblíž JE Čchin-šan (pchin-jin: Qinshan), která příští rok bude v provozu již 30 let. Lití betonu do základů bloku Fang-ťia-šan-1 započalo v prosinci 2008, první palivová kazeta byla do tlakové nádoby spuštěna 1. září tohoto roku a kritičnosti bylo dosaženo 21. října. Tento blok je již jedenáctým jaderným blokem společnosti CNNC v provozu.

Před dosažením plného výkonu reaktoru bude potřeba provést ještě řadu testů a získat několik oprávnění od státních úřadů. K zahájení komerčního provozu by mělo dojít v příštím měsíci.

Druhý blok JE Fang-ťia-šan, jehož výstavba byla oficiálně zahájena v červenci 2009, nyní vstupuje do fáze spouštění, oznámila společnost CNNC. Dokončení testů a spuštění bloku je očekáváno v říjnu příštího roku.

Projekt JE Fang-ťia-šan je ze 72 % financován společností CNNC a zbývající podíl drží energetická společnost Zhejiang Provincial Energy Group Co Ltd. Stavitelem éto elektrárny je společnost CNNC a přibližně 80 % komponent je čínské výroby.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..