Lidé v Bystřici nad Pernštejnem v místním referendu odmítli, aby ve městě vznikl závod na výrobu jaderného paliva. Se stavbou v referendu souhlasilo jen 683 voličů, zatímco 2903 voličů vznik závodu odmítlo. Hlasovalo 52 procent oprávněných voličů, výsledek je tedy platný, řekl dnes ČTK starosta Karel Pačiska (ČSSD), jenž je výsledkem zklamán. Spolek Bystřičáci, který proti vzniku závodu od začátku protestoval, je naopak spokojen.

3128241--referendum-o-zakazu-heren-v-praze-7--1-300x200p0
Místní referendum bylo spojeno s komunálními volbami (zdroj: rozhlas.cz)

Lidé v referendu odpovídali na otázku: „Chcete v Bystřici nad Pernštejnem závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárnu uranových slitin?“ Bystřická průmyslová zóna patří mezi lokality, které si pro stavbu závodu vybrala firma UJP Invest. Proti se už dříve postavila část místních podnikatelů.

„V pondělí zavolám firmu, že u nás žádný závod stavět nebude,“ řekl Pačiska, podle kterého je výsledek referenda pro město s více než desetiprocentní nezaměstnaností špatný. „Vzniklo by kolem 250 pracovních míst. Průmyslovou zónu nemáme zaplněnou, stále sháníme investory, budeme shánět dál,“ uvedl Pačiska.

Vít Novotný ze spolku Bystřičáci je spokojen s vysokou účastí voličů i s výsledkem referenda. Pačiskovy argumenty o ztrátě pracovních míst odmítá. „Největší zaměstnavatelé z průmyslové zóny jasně řekli, že v případě vzniku závodu na výrobu jaderného paliva svou činnost utlumí,“ řekl ČTK Novotný.

Předseda představenstva společnosti UJP Invest Karel Kloc už dříve ČTK řekl, že firma nechce jít přes odpor obyvatel. Podle něj společnost disponuje moderními technologiemi, které nejsou rizikové, chce však působit v místě, kde se dohodne s místní komunitou. Další vytypované lokality nechtěl Kloc jmenovat. UJP Invest, s.r.o., patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. V bystřické zóně bylo pro UJP rezervováno od loňského prosince kolem 11 hektarů pozemků. Další potřebnou smlouvu ale bystřické zastupitelstvo letos v březnu neschválilo.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..