Pracovníci poprvé vstoupili do budovy reaktoru F od jejího zapečetění, aby zde po šesti letech provedli naplánovanou inspekci. Tento reaktor určený na výrobu plutonia pro vojenské účely se nachází v americkém jaderném centru Hanford Site.

DSCN0138_large
Budova reaktoru F v jaderném komplexu Hanford Site. Výrobu vojenského plutonia zahájil v roce 1945 a svůj provoz ukončil o dvacet let později. (Zdroj: Hanford.gov)

Reaktor F byl v roce 2003 zapečetěn betonovým krytem, který zabezpečí okolní prostředí od jeho vlivu po dobu přirozeného poklesu radioaktivity reaktorové nádoby a ostatních součástí. Naposledy provedli pracovníci inspekci v reaktoru v roce 2008.

Americké ministerstvo energetiky (DoE – Department of Energy), které komplex Hanford Site spravuje, oznámilo, že minulý týden byly odstraněny svary z ocelových vstupních dveří do budovy reaktoru F. Po provedení inspekce budou dveře opět zapečetěny.

Rick Moren, ředitel dlouhodobého dozoru společnosti Mission Support Alliance, která provádí revitalizaci komplexu Hanford Site, řekl: „Tato inspekce nám poskytuje příležitost prodniknout radiologický průzkum, provést opravy střechy, pokud budou potřeba, a odstranit nebezpečné látky, pokud budou někde nashromážděny.“ Dodal: „Během inspekce pracovníci shledali, že reaktor i budova jsou v dobrém stavu, který se téměř neliší od poslední inspekce.“

Komplex Hanford Site měl původně devět reaktorů na výrobu plutonia pro vojenské účely a nacházely se zde i nezbytné zpracovací závody, které hrály přes 40 let vedoucí roli v americkém vojenském jaderném programu. V současnosti probíhají v tomto rozsáhlém areálu revitalizační práce.

Ministerstvo DoE pravidelně provádí dozor a údržbu zapečetěných reaktorů a hodnotí strukturální celistvost vrstev, které je oddělují od životního prostředí. Také zabezpečuje odebírání nebezpečných látek, které se zde časem hromadí.

Začátkem příštího roku má proběhnout inspekce v dalších čtyřech reaktorech komplexu Hanford Site: C, D, H a N. Reaktor DR byl zkontrolován v minulém roce.

Zdroj: World Nuclear News

BReactor_Large
Reaktor B, dvojče reaktoru F, v době svého plného rozkvětu. (Zdroj: Hanford.gov)
100F_9-30-09-111_Large
Reaktor F nyní. I přesto, že byla zbourána většina okolních budov, představuje tento bývalý vojenský komplex velkou zátěž pro životní prostředí. (Zdroj: Hanford.gov)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..