Generální ředitel státní jaderné korporace Rosatom Sergej Kirijenko uvedl, že výstavba ruského rychlého reaktoru BN-1200 v jaderné elektrárně Bělojarsk začne po roce 2020.

BN-800_10__rosatom
Pátý blok Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-1200 bude zvětšenou verzí čtvrtého bloku, který je na snímku. Mělo by jít o poslední zvětšení v řadě reaktorů BN, protože již půjde o ekonomicky konkurenceschopný blok ve srovnání s tlakovodními bloky. (Zdroj: Rosatom)

Kirijenko řekl, že před tím než dojde k zahájení výstavby, bude potřeba vyřešit otázky týkající se technologických stránek rychlého reaktoru a programu rychlých reaktorů v Rusku. Rusko pracuje na různých technologických aspektech souvisejících s rychlými reaktory odlišných typů, nejenom na typu reaktoru BN, řekl Kirijenko. Některá hlediska se týkají výběru chladiva pro různé typy rychlých reaktorů a výroby paliva pro ně, uvedl. „Nejprve budeme muset provést všechny nezbytné zkoušky na reaktoru BN-800,“ nechal se slyšet Kirijenko.

Podle společnosti Rosenergoatom, provozovatele ruských jaderných elektráren, bude moci blok Bělojarsk-4 s reaktorem BN-800 zahájit komerční provoz do konce roku 2014, poté co bude vyřešen problém s dodáním některých přístrojů. Rosenergoatom řekl, že čeká na dodávku armatur pro druhý pomocný ohřívák nacházející se v turbínové hale bloku Bělojraks-4 od ruské společnosti, poté co komponenty nebyly dodány od původního dodavatele z Ukrajiny.

Znalosti nabyté provozem reaktoru BN-800 pomohou Rusku rozvíjet svou technologii rychlých reaktorů a určí budoucí směřování programu, uvedl Kirijenko.

Dále sdělil, že Rusko realizuje projekt, který zahrnuje předvedení jaderného palivového cyklu pro olovem chlazený rychlý reaktor s názvem Brest-OD-300 a výrobu nitridového paliva pro tento reaktor. Brest-OD-300, který bude mít tepelný výkon 700 megawattů, má naplánovaný začátek provozu na rok 2020.

Rychlý reaktor BN-800 v Bělojarské elektrárně dosáhl první kritičnosti dne 27. června 2014. V červenci 2014 Rosatom uvedl, že byla ukončena zavážka jaderného paliva do reaktoru.

V jaderné elektrárně Bělojarsk ve Sverdlovské oblasti nedaleko Jekatěrinburgu ve středním Rusku jsou dva odstavené reaktory na tepelných neutronech a jeden rychlý reaktor BN-600 v komerčním provozu, který je menší verzí reaktoru BN-800. Reaktor BN-1200 je další v řadě reaktorů BN, která byla zahájena v sedmdesátých letech reaktorem BN-350 postaveným poblíž kazašského města Aktau (dříve Ševčenko). I tato největší verze se bude nacházet v Bělojarksé jaderné elektrárně, kde vznikne jako její pátý blok.

Reaktor BN-1200 je vybaven většími palivovými články, než má BN-600 a BN-800 a má zjednodušený proces výměny paliva.

Ruská vláda v listopadu 2013 uvedla, že pokud bude projekt reaktoru BN-1200 úspěšný, dva reaktory tohoto typu budou postaveny v nové jaderné elektrárně s názvem Južno Uralskaja, která se bude nacházet asi 200 km jihovýchodně od Jekatěrinburgu. Elektrárny s rychlými reaktory by zde mohly vstoupit do komerčního provozu ještě před rokem 2030.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..