Zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín budou muset ve středu do krytů, na část z nich čeká cvičná evakuace. Ve čtvrtek pak budou mobilní monitorovací skupiny procvičovat odběr vzorků a měření radioaktivity v okolí areálu. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Celkově se do cvičení zapojí šest stovek zaměstnanců.

temelin-opatreni-cb0711_denik-380
ilustrační foto (zdroj: denik.cz)

„Cvičení zahájí ve středu ráno mezi sedmou a osmou hodinou kolísavý signál sirén trvající 140 vteřin. To bude jediný dopad cvičení na okolí elektrárny. Jinak by lidé žijící u jihočeské elektrárny letošní šesté temelínské cvičení neměli pocítit,“ upřesnil mluvčí.

Ve čtvrtek se budou v okolí elektrárny pohybovat auta mobilních monitorovacích skupin. „Aby nedošlo ke zbytečné panice, nechají pracovníci své ochranné obleky ve vozidlech. Procvičí si odběr vzorků nebo měření radioaktivity v dané oblasti,“ uvedl Sviták.

Ve středu se cvičení odehraje v areálu elektrárny. Část zaměstnanců se bude muset ukrýt. Povinnost se nebude vztahovat pouze na personál, který bude zajišťovat provoz obou bloků. Své činnosti při krizové situaci si zopakuje i devatenáct členů červené směny havarijního štábu. Celkově se do cvičení zapojí šest stovek zaměstnanců.

V návaznosti na opatření přijatá po havárii v japonské Fukušimě elektrárna Temelín zdvojnásobila počet cvičení. Řešení mimořádných situací procvičuje minimálně osmkrát ročně. Během cvičení se elektrárna připravuje na všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí se trénují také zvládnutí například požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

Loni poprvé se konalo cvičení zaměřené na ochranu elektrárny před teroristickým útokem. V roce 2015 pak Temelín čeká cvičení, do kterého se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliardy kWh elektrické energie, i letos je v plánu hranici 15 miliard překročit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..