Včera byly do aktivní zóny třetího bloku Bělojarské jaderné elektrárny zavezeny další čtyři kazety nitridového paliva, které bude používat reaktor BREST-300.

beloyarsk_control_room (Rosatom)
Velín třetího bloku Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-600. (Zdroj: Rosatom)

Během odstávky bloku Bělojarsk-3 byl z aktivní zóny vyvezen první prototyp kazety s nitridovým palivem, který bude v příštím roce převezen ke kontrole do výzkumného ústavu NIIAR v Dimitrovgradě. Jeho zkušební ozařování v reaktoru BN-600 začalo v roce 2013. Testování nitridového paliva bude pokračovat i nadále, a to na čtyř kazetách, které byly včera zavezeny do aktivní zóny.

Protože pokračují práce na údržbě jednoho z turbogenerátorů elektrického proudu třetího bloku Bělojarské jaderné elektrárny, bude tento blok prozatím běžet na omezený výkon, který by měl dnes dosáhnout 67 %, tj. přibližně 400 MWe. Po dokončení údržby se přidá k dalším dvěma generátorům a blok bude moci najet na plný výkon.

Testování nitridového paliva probíhá v rámci projektu Proryv (česky Průlom), který má za cíl vyvinout a ověřit v praxi technologie potřebné pro uzavření palivového cyklu. Ke slovu přijdou rychlé množivé reaktory, které nejen že produkují teplo posléze přeměňované na elektřinu, ale také si vyrábí palivo, které dále spalují. Pro tyto účely jsou vhodné reaktory chlazené tekutým sodíkem řady BN a jiné typy rychlých reaktorů jako např. BREST-300, který bude chlazený tekutým olovem. Tento reaktor má do roku 2020 vzniknout u ruského města Seversk a má používat nitridové palivo.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..