13. října byla v Petrohradě zahájena 25. mezinárodní konference o energetickém využití termojaderné fúze, kterou zde pořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) za podpory ruské státní korporace Rosatom. Konference potrvá do 18. října a odborníci z mnoha zemí světa zde diskutují specifické problémy bránící zavedení termojaderné fúze jako ekonomického a spolehlivého zdroje energie.

DSCN5104
Osamu Motodžima, generální ředitel organizace ITER, zahájil proslovem konferenci FEC 2014. (Foto Atominfo.cz)

Prezentace jednotlivých zástupců se zaměřují především na experimenty s magnetickým udržením plazmatu, na teorii a modelování fyzikálních dějů probíhajících v plazmatu a na inovativní koncepce udržení plazmatu. Od prvního ročníku konference Fusion Energy Conference pořádaného v Salzburgu uběhlo 53 let a za tu dobu výzkum magnetického udržení významně pokročil, takže mezi tématy hrají stále větší roli technické otázky zaměřující se na zvládnutí jednoho konkrétního problému. S přicházející realizací tokamaku ITER, který se stane největším fúzním reaktorem na světě, přibývají i otázky ekonomického a legislativního rázu.

Konference se účastní i pět zástupců z České republiky z Ústavu fyziky plazmatu a z Centra výzkumu Řež. Pavel Cahyna z ÚFP dnes prezentoval poster zabývající se modelováním vlivu poruchového magnetického pole na okrajovou vrstvu plazmatu.

Během úvodních projevů představitelů MAAE, organizace ITER, Ruské akademie věd a Rosatomu (viz tiskovou zprávu) byla předána i Nuclear Fusion Award, která je každoročně udělována autorům vědecky nejhodnotnějších prací na poli termojaderné fúze. Při výběru z deseti nominovaných prací je přihlíženo k počtu citací a k posudku odborné komise.

Po úvodních projevech proběhl první blok plenárních diskuzí, během nichž byl probírán pokrok ve výstavbě tokamaku ITER, výzkum v Ioffeho výzkumném institutu, výsledky pokusů na tokamaku JET a stručně i nejpodstatnější problémy, kterými se bude zabývat další výzkum termojaderné fúze. Poté přišla na řadu odbornější témata specificky zaměřená na konkrétní problém z oblasti teorie, nebo projektování a výroby komponent pro ITER. Desítky dalších projektů byly prezentovány v posterové sekci.

Letošního ročníku konference Fusion Energy Conference (FEC 2014) se účastní 660 delegátů ze 43 zemí, z nichž zmíníme jen několik nejdůležitějších: Čína, Jižní Korea, Japonsko, Indie, USA, Rusko a většina zemí Evropské unie. Mezi účastníky jsou vědci z výzkumných ústavů, představitelé úřadů pro rozvoj a regulaci jaderné energetiky, zástupci předních energetických společností a MAAE. Na akci nechybí ani přes 50 novinářů z celého světa, mezi nimi zástupci redakce Atominfo.cz a MM Průmyslové spektrum.

Informace o termojaderné fúzi a tokamacích můžete nalézt na našem webu v těchto článcích:

Fúze, to není jen vtip I: Proč se o to snažíme a co nám stojí v cestě?

Fúze, to není jen vtip II: Čtvrté skupenství hmoty

Fúze, to není jen vtip III: Magnetické udržení

Jak uchladit hvězdu v krabici?

Simulace turbulencí v plazmatu dávají fúzi příslib lepší budoucnosti

Jak dosáhnout 150 000 000 °C?

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..