V jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka výrobního bloku číslo jedna. Během 26 dní energetici v jeho reaktoru vyměnili pětinu jaderného paliva a zařízení zkontrolovali. Udělali také další část opatření zaměřených na zvýšení bezpečnosti provozu, které vyplynuly ze zátěžových testů. Obě turbíny bloku byly odpojeny 5. září, elektřinu začal tento blok znovu dodávat do sítě ve středu večer, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.

ABC310d7a_dukovany
Chladící věže JE Dukovany (zdroj: lidovky.cz)

První turbína byla připojena ve středu před polednem a druhá po 19:00. Odstávka tak skončila proti plánu zhruba o 2,5 hodiny dříve. „Dnes ráno byl výkon prvního výrobního bloku 55 procent a postupně se zvyšuje,“ uvedl mluvčí. Dosažení plného výkonu se dá u tohoto bloku očekávat během dnešního dopoledne.

Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky. Každý z nich se jednou ročně zastaví kvůli výměně části jaderného paliva a kontrolám. Během letoška se už uskutečnily tři odstávky. Jako poslední přijde na řadu blok číslo čtyři. Jeho odstávka by měla začít 29. listopadu, potrvá 32 dnů.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodala do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..