V Jaderné elektrárně Dukovany pokračují práce na zvýšení odolnosti důležitých budov proti zemětřesení a extrémním klimatickým vlivům. Do konce tohoto roku dělníci dokončí zpevnění objektu, v němž jsou dva ze čtyř dukovanských výrobních bloků. Stavební úpravy s náklady v řádu stovek milionů korun byly zahájeny loni, příští rok budou pokračovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka.

NEH4d9f6f_dukovany
Budoucí podoba dokončených malých chladících věží v Dukovanech ( zdroj: idnes.cz)

Jsou to opatření, která vyplynula z testů provedených po havárii jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku, uvedl mluvčí. Pevnost budov se úpravami zvýší přibližně na dvojnásobek, aby vydržely zemětřesení o síle skoro šest stupňů Richterovy stupnice. Dělníci teď zpevňují zhruba 50 metrů vysokou a 150 metrů dlouhou budovu zastřešující první a druhý výrobní blok. Pak budou práce pokračovat na objektu společném pro zbývající dva reaktory. První a druhý blok mají přednost, protože u nich bude ČEZ brzo žádat o novou licenci na provoz pro další desetiletí.

Reaktory, hermetické prostory a další systémy, které tvoří primární okruh elektrárny, jsou umístěny pod podlahou těchto budov. Stavební úpravy budov vycházejí z podrobného zhodnocení jejich konstrukcí. „Práce jsou prováděny vně i uvnitř objektu,“ uvedl mluvčí. Uvnitř pracovníci posilují vazníky, vaznice a doplňují diagonální ztužidla střešní konstrukce. „Na reaktorovém sále jsou na střešní konstrukci, ve výšce zhruba 30 metrů, dočasně instalovány pracovní plošiny, ze kterých se všechny montážní práce provádí,“ popsal Spilka. Kvůli broušení, řezání a svařování musí být zajištěna dostatečná klimatizace těchto prostor.

Dukovanská elektrárna pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Kvůli zvýšení odolnosti proti těžké havárii se v Dukovanech dělá i řada dalších investic. Letos začali dělníci stavět ve střeženém areálu dva objekty s chladicími věžemi, které budou vysoké jen 17 metrů. Zajišťovat budou chlazení bezpečnostních systémů. Staré chladicí věže měřící 125 metrů by mohl poničit vítr s rychlostí kolem 240 kilometrů za hodinu. Zůstanou funkční i po dokončení nízkých věží, sloužit budou pro chlazení výrobní části. První část nových věží s ventilátory by měla být dokončena příští rok a druhá počátkem roku 2016.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..