Spojené státy americké a Indie zřídily společnou meziresortní skupinu, která bude organizovat práci na prozatím nevyřízených závazcích a technologických otázkách. Tím dojde ke zrychlení realizace dohody o spolupráci v oblasti mírového využití jádra, kterou USA a Indie podepsaly v roce 2005.

Obama-Modi meeting 459
Americký prezident Barack Obama a indický předseda vlády Narendra Modi. (Zdroj: World Nuclear News)

Dohoda byla uzavřena mezi dřívější indickou vládou, které přesedal Manmóhan Singh, a kabinetem George W. Bushe. K jejímu pozastavení došlo kvůli nedořešeným právním otázkám.

Nový indický předseda vlády Narendra Modi a současný americký prezident Barack Obama během prvního společného jednání pořádaného 30. září „znovu potvrdili své závazky“ plynoucí z dohody o spolupráci.

Ve svém společném prohlášení sdělili, že „zřídili pracovní skupinu, díky které má dojít k pokroku při realizaci spolupráce na poli mírového využití jádra a dosáhnout tak společného cíle spuštění výroby elektřiny v jaderných elektrárnách postavených v Indii americkými společnostmi“.

Dále uvedli, že očekávají pokrok v rozhovorech o problémech při realizaci těchto plánů včetně otázek týkajících se ručení, administrativy a povolovacího řízení. Cílem je vybudovat jaderné komplexy využívající technologie společností Westinghouse a GE-Hitachi.

 

Nešíření jaderných zbraní

Indie plánuje vstup do mezinárodních společenství Nuclear Supplers Group (NSG), Missile Technology Control Regime (MTCR), Wassenaar Arrangement a Australia Group, což je podstatným krokem při upevňování kontrolních systémů v oblasti exportu a nešíření jaderných materiálů. Obama potvrdil, že Indie splňuje podmínky společenství MTCR a že je připravena vstoupit do společenství NSG. Podpořil indické žádosti o přijetí a její budoucí účast ve všech čtyřech společenstvích.

„Jako aktivní účastníci sumitu Nuclear Security Summit uvítaly Spojené státy a Indie pokrok v oblasti snižování rizika získání jaderných zbraní nebo příslušných materiálů teroristickými organizacemi. Zdůrazňujeme náš společný závazek na zlepšení jaderné bezpečnosti v našich zemích i po celém světě,“ zaznělo ve společném prohlášení amerického prezidenta a indického premiéra.

Zhodnotili dosavadní oboustranná jednání o jaderné bezpečnosti a podpořili činnosti při zřizování indického centra Global Centre for Nuclear Energy Partnership, které má posílit bezpečné využívání jaderné energie po celém světě. Dále zaručili podpoření svých snah na založení partnerství, které by vedlo celosvětové snahy v oblasti nešíření zbraní hromadného ničení, při snižování vlivu jaderných zbraní v mezinárodních vztazích a při zavádění univerzálního ověřitelného a nediskriminačního celosvětového jaderného odzbrojení.

Zdůraznili nutnost diplomatických jednání při řešení vážných záležitostí mezinárodního společenství vyvolaných íránským jaderným programem. Požadovali po Íránu, aby se přizpůsobil závazkům, které na něj klade Rada bezpečnosti OSN, a aby plně spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Představitelé obou zemí vyjádřili společné obavy o pokračujícím severokorejském vývoji balistických střel a jaderném programu, který zahrnuje i obohacování uranu. Naléhali na Severní Koreu, aby přijala konkrétní opatření na zbavení se jaderných zbraní a ukončení vojenského jaderného programu a aby se zaměřila na dodržování svých mezinárodních závazků.

Vikram Doraiswani, tajemník indického ministerstva zahraničních věcí, řekl, že nová pracovní skupina bude řešit nedokončené otázky vztahující se k obchodu s jadernými technologiemi mezi těmito dvěma zeměmi. „Zřizujeme meziresortní pracovní skupinu schopnou vyřešit všechny problémy, které prozatím nebyly dořešeny a brání tomu, aby v Indii došlo k rychlému rozvoji jaderných bloků americké konstrukce. Její práce bude zahrnovat právní i technologické otázky,“ sdělil Doraiswani během tiskové konference u příležitosti jednání indického premiéra a amerického prezidenta.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..