K zajištění chlazení aktivní zóny reaktorů švédských elektráren i za podmínek blízkých těm, které nastaly při havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, bude provedena řada bezpečnostních zlepšení, uvedl švédský regulační úřad SSM neobvykle ve formě novinového článku.

Forsmark 3 reactor hall 460
Reaktorovna třetího bloku jaderné elektrárny Oskarshamn. Aby tento blok mohl zůstat v provozu do roku 2045, jak je v současnosti plánováno, bude muset projít mnoha bezpečnostními úpravami. (Zdroj: World Nuclear News)

Vrchní představitelé švédského regulačního úřadu oznámili v článku švédského tisku Dagen Nyheter soubor bezpečnostních vylepšení, která mají být realizována ve dvou vlnách na všech deseti švédských jaderných blocích.

Jak bylo v článku dále napsáno, do roku 2017 by všechny reaktory měly mít nezávislé zdroje energie a vody pro nouzové chlazení po dobu minimálně 72 hodin. Zajišťování výše zmíněných nezávislých zdrojů energie a vody je v mnoha zemích obvyklou reakcí na události ve Fukušimě a ve Švédsku probíhá z vlastní iniciativy provozovatelů jaderných elektráren. Jak k této záležitosti prohlásil úřad SSM, uvedeného cíle by mělo být dosaženo pomocí mobilních dieselagregátů a externích zásobníků vody.

Představitelé úřadu SSM dále prohlásili, že do roku 2020 chtějí mít elektrárny zajištěny „odolnými stálými zařízeními, která budou obstarávat zásobování elektrickou energií a systémy pro čerpání vody a také vnější zdroje vody, nezávislé na již fungujících nouzových chladících systémech“. Jde o podstatně komplikovanější přístup, který vyžaduje náročnou projektovou činnost zahrnující celou reaktorovou budovu a potenciálně také primární okruh.

Pokud majitel elektrárny nesplní druhý z požadavků do roku 2020, „bude úřad SSM požadovat, aby společnosti ukončily provoz těchto reaktorů v přiměřené časové lhůtě po roce 2020“. Úřad poznamenal, že je to poprvé, co jsou spojovány přísné požadavky s možností ukončení provozu reaktorů.

Realizace druhé sady těchto podstatných vylepšení bude významným ekonomickým rozhodnutím pro společnosti Vattenfall, která provozuje jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark, a OKG, která provozuje elektrárnu Oskarshamn.

U jaderných bloků Oskarshamn 1 a Ringhals 1 a 2 se předpokládá ukončení provozu mezi lety 2022 a 2026. U dalších sedmi dalších je předpoklad ukončení jejich provozu v letech 2034 až 2045.

Veřejné oznámení připravovaných úprav přišlo po dlouholeté diskuzi úřadu SSM a provozovatelů jaderných elektráren, týkající se rozšíření a vylepšení systémů pro chlazení aktivní zóny v krizových situacích. Úřad SSM připravoval vyhlášení nových požadavků v době havárie ve Fukušimě, která ho přinutila je revidovat.

Politická změna

Bezprecedentní veřejné vyhlášení tvrdších požadavků v tisku následuje vytvoření vládní koalice včetně strany Zelených. Členka této strany Åsa Romson byla 3. října jmenována ministryní životního prostředí a také náměstkyní předsedy vlády a jedním z jejích cílů v nových funkcích je přinutit provozovatele jaderných elektráren k většímu podílu na jejich ekonomických nákladech. Požaduje navýšení plateb pro společnost SKB, zajišťující odpadové hospodářství, ze současných 0,24 € (cca 6,50 Kč) za kWh. Energie z jádra je také zatížena daní 0,67 € (cca 18 Kč) za kWh.

Ojedinělý útok Zelených na jadernou energii je již vidět v postoji státní společnosti Vattenfall, která zrušila své plány na nahrazení dosluhujícího bloku elektrárny Ringhals. Jak prohlásil výkonný ředitel společnosti Magnus Hall po návštěvě větrného parku v Dánsku: „Obnovitelné zdroje budou klíčové pro naši společnost.“

Zdroj: World Nuclears News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..