Turecký předseda vlády oznámil, že tato země usiluje o výstavbu své třetí jaderné elektrárny. Na rozdíl od dvou současných projektů, z nichž první má být zahájen v následujícím roce, plánuje omezit spolupráci se zahraničními společnostmi a naplno využít zkušenosti svých jaderných odborníků získaných při rozvoji stávajících projektů.

1212davutoglu
Předseda turecké vlády Ahmet Davutoglu oznámil plány této země na další jadernou elektrárnu. (Zdroj: Asbarez.com)

„Turecko začne stavět svou třetí jadernou elektrárnu v letech 2018 a 2019, kdy už bude mít dostatek kvalifikovaných zaměstnanců na to, aby jej vedlo samo jako svůj projekt,“ řekl v úterý předseda turecké vlády Ahmet Davutoglu.

Davutoglu se setkal se zástupci tureckého ministerstva energetiky a přírodních zdrojů, kteří ho zasvětili do studií na vybudování další jaderné elektrárny. Po setkání sdělil novinářům, že turečtí odborníci začnou stavět třetí jadernou elektrárnu v letech 2018 až 2019.

První turecká jaderná elektrárna Akkuyu má od příštího roku začít vznikat v provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. Dohoda s ruskými společnostmi o její stavbě byla podepsána v Ankaře 12. května 2010 a plán počítá se spuštěním prvního bloku již v roce 2019.

Druhým projektem je JE Sinop, která má vzniknout na pobřeží Černého moře. Francouzsko-japonské konsorcium Atmea zde má postavit čtyři bloky s reaktor Atmea-1 vyprojektované společností Areva. Stavět se má začít v roce 2017 a první blok by měl být spuštěn v roce 2023. Dohoda o výstavbě této elektrárny, která bude vlastněna a provozována společností Atmea, byla podepsána 3. května 2013.

Zdroj: Anadolu Agency

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..