Poslední test nové turbíny jaderné elektrárny Temelín ukázal, že chvění v ložiscích se pohybuje v limitních hodnotách. Zkouška turbíny, která dosahuje výkonu 1078 MWe, trvala 144 hodin a skončila ve čtvrtek večer. Odborníci během testu sledovali chvění, teplotu a tlak. ČTK o tom informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

A010503_HAS_TELEM_V
Montáž nízkotlakého dílu turbíny JE Temelín (zdroj: čez.cz)

Blok byl během testu provozován v režimu, kdy neprobíhaly žádné další manipulace s vlivem na výkon turbogenerátoru. Dosud jsou temelínští odborníci s provozem modernizovaného stroje spokojeni. Výsledky komplexní zkoušky tak jen odrážejí dosavadní téměř dvouměsíční provoz. „Z hlediska výkonu a chvění je vše v naprostém pořádku. Potřebujeme pouze vyladit některé měřící systémy. Pro toto vyladění počítáme ještě s krátkým odpojením od rozvodné sítě,“ řekl projektový manažer Václav Kojan z Inženýringu společnosti ČEZ.

K úplnému dokončení modernizace zbývá zkompletovat dokumentaci, která obsahuje několik stovek stran a dokladuje i výsledky všech testů. Po jejím předání bude modernizace turbíny prvního bloku uzavřena. Turbogenerátor s novými nízkotlakými díly začal elektřinu vyrábět 30. srpna. Plného výkonu dosáhl o dva dny později. Ten je právě díky modernizaci o dvě procenta vyšší výkon než temelínské dvojky, kterou stejná úprava čeká v příštím roce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..