Na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byl zahájen zkušební provoz nového zařízení na dekontaminaci vody. Po jeho uvedení do plného provozu dojde k podstatnému navýšení výkonu dekontaminačních zařízení a k výraznému poklesu objemu produkovaného odpadu.

140911_01-11
Budova nové verze zařízení ALPS. (Zdroj: TEPCO)

Testování nového zařízení začalo 18. října, oznámila společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Dvě zařízení ALPS starší verze jsou na JE Fukušima Dajiči v provozu od října 2012.

Prozatím poběží nové zařízení ALPS šest hodině denně, ale po prvním týdnu již bude čistit vodu nepřetržitě. Pak bude schopno zpracovat až 500 tun vody každý den.

Po uvedení zařízení do plného provozu očekává společnost TEPCO navýšení objemu dekontaminované vody na 2000 tun denně. Společnost uvedla, že nová verze zařízení ALPS jí pomůže splnit závazky v oblasti čistění vody, k nimž se veřejně zavázala. Díky němu bude možné podstatně snížit objem skladované kontaminované vody. „Především budeme schopni redukovat množství stroncia ve vodě pod měřitelné hodnoty, což povede ke snížení rizik při úniku vody a k ochranně zdraví dělníků,“ uvedla společnost TEPCO.

Nové zařízení rozšíří stávající systém ALPS, který využívá technologie z Japonska i z dalších zemí světa. Tento systém již ve Fukušimě dekontaminoval 158 000 tun vody, z níž bylo předtím odstraněno cesium pomocí zařízení SARRY dodaného Toshibou nebo prvním stupněm absorpčního systému společnosti Kurion.

Společnost TEPCO uvedla, že tato nová verze ve srovnání se stávajícími zařízeními systému ALPS bude produkovat až o 90 % méně radioaktivních odpadů. Usazování kalů obsahujících radioizotopy, k němuž dochází ve starších zařízeních, má být zabráněno složitým filtračním systémem, poznamenala tato společnost.

Kromě systému ALPS jsou v JE Fukušima Dajiči používány další čtyři systémy na redukci koncentrace stroncia v kontaminované vodě, sdělila společnost TEPCO. Zařízení společnosti Kurion na odstraňování stroncia z vody je schopno denně zpracovat až 300 tun vody. Dvě zařízení na odstraňování cesia byly rozšířeny o zařízení na redukci koncentrace stroncia. Jsou jimi zařízení SARRY a zařízení od společnosti Kurion, které denně vyčistí 1200 a 600 tun vody. Zařízení využívající k dekontaminaci vody reverzní osmózu denně vyčistí 500 až 900 tun vody.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Možné je použití vápenných suspenzí pro čistění OV s následnou likvidací kalů několika způsoby. Mohlo by to být levnější a rychlejší. V.V.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..