V pondělí 29. září podepsaly společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a Sellafield Ltd dohodu o spolupráci v oblasti likvidace jaderných zařízení. První jmenovaná společnost je provozovatelem havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Druhá je správcem britského jaderného centra, v němž se nachází první britské vojenské jaderné reaktory a prototypy energetických reaktorů, také zde probíhá zpracování vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoce aktivních odpadů.

UK at Fukushima 460 (Tepco)
Britská delegace navštívila jadernou elektrárnu Fukušima 24. září. (Zdroj: World Nuclear News)

V květnu se společnosti Sellafield Ltd a TEPCO Fukushima Daiichi Decommissioning Engineering Company (FDEC), dceřiná firma společnosti TEPCO zabývající se likvidací následků havárie JE Fukušima Dajiči, dohodly na spolupráci v oblasti likvidace jaderných zařízení a nakládání s radioaktivními odpady. Podepsaly prohlášení o spolupráci předběžně stanovující cíle budoucí spolupráce, které dostaly konečnou podobu v dohodě o spolupráci.

Čtyři hlavní oblasti výměny zkušeností jsou: správa lokality jaderných zařízení, monitorování životního prostředí v okolí této lokality, radiační ochrana a příprava projektů nových přístrojů.

Vedoucí představitel společnosti TEPCO FDEC, Naohiro Masuda, řekl: „Věřím, že tento krok významně přispěje k bezpečné a úspěšné likvidaci následků havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.“ Dodal: „Od Sellafieldu se máme hodně co učit, protože zdejší pracovníci získali během minulých desetiletí velice hodnotné zkušenosti v řízení likvidace jaderných zařízení. Věříme, že i my máme Sellafieldu čím přispět z našich zkušeností získaných v areálu JE Fukušima Dajiči za posledních tři a půl roku.“

Podepsání dohody o spolupráci uvítal i generální ředitel společnosti Sellafield Ltd, Tony Price. „Je velmi důležité, že jsme dostali možnost sdílet zkušenosti získané našimi pracovníky při odvádění toho velkého kusu práce zde v Sellafieldu a zkušenosti z velké řady obchodů, které jsou nedílnou součástí pokroku, kterého tu dosahujeme,“ k tomu uvedl. „Je také velmi důležité, že máme příležitost naučit se nové dovednosti, techniky a metody, které byly vyvinuty společností TEPCO během jejích činností ve Fukušimě.“

Zdroj. World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..