Ve Švédsku možná dojde k postupnému odstavení jaderných elektráren, ke kterému povede dohoda mezi sociálními demokraty a jejich novým koaličním partnerem, stranou zelených. Podle této dohody má být vytvořena energetická komise, která bude mít za cíl dosáhnout výroby energie pouze obnovitelnými zdroji.

Byggnation_O2
Snímek z výstavby druhého bloku JE Oskarshamn. Zdejší tří bloky mají po řadě instalovaný výkon 492, 661 a 1450 MWe a jde o varné reaktory domácí konstrukce, díky nimž patří Švédsko jen k několika málo zemím, které byly schopny samy rozvinout jadernou energetiku. První jaderná elektrárna v této zemi zahájila provoz v roce 1964, což je deset let po spuštění první jaderné elektrárny v ruském Obninsku. (Zdroj: OKG.se)

Končící švédská středopravicová koalice čtyř stran souhlasila v roce 2009 s nahrazováním vysloužilých jaderných bloků novými. Předseda sociálních demokratů, Stefan Löfven, řekl, že jaderná energetika bude nezbytná v dohledné budoucnosti, ovšem zelení chtějí uzavřít několik jaderných bloků již v nadcházejících čtyřech letech.

Löfvenova opoziční strana vyšla z voleb konaných 14. září jako vítěz, ale nepodařilo se jí získat většinu v parlamentu. Výsledky voleb byly pro čtyři nejúspěšnější strany následující: 31 % hlasů získala Strana sociálně demokratická v čele se Stefanem Löfvenem, 23,3 % Umírněná strana v čele s Frederikem Reinfeldtem, 12,9 % Švédští demokraté a 6,9 % Strana zelených.

Löfven 1. října sdělil: „Švédsko má velmi velký potenciál k rozvoji obnovitelných zdrojů díky rozsáhlým možnostem vodních a větrných elektráren a dostatku zalesněné plochy. Časem dosáhne 100% výroby energie obnovitelnými zdroji.“

Znamená to ale, že Švédsko bude muset nahradit jaderné elektrárny, jejichž průměrný podíl na výrobě energie činí 40 % (přibližně 64 TWh elektřiny v roce 2013).

Jednotlivé politické strany uvedly ve svých prohlášeních identické myšlenky, podle nichž má dojít k náhradě jaderných elektráren obnovitelnými zdroji a úsporami energie. Do roku 2020 má být obnovitelnými zdroji vyrobeno dalších 30 TWh elektřiny a cíl pro rok 2030 má být teprve stanoven. Dále bylo uvedeno, že bude nutné zavést podporu pro větrné a solární elektrárny.

Jaderná energetika by podle těchto prohlášení měla „nést větší podíl na svých ekonomických nákladech“. Znamená to zpřísnění bezpečnostních norem a zvýšení poplatku za jaderný odpad.

Nakládání s radioaktivním odpadem má ve Švédsku na starosti společnost SKB a regulátorem pro jadernou bezpečnost je Swedish Radiation Safety Authority. V obou případech jde o organizace nezávislé na švédské vládě.

Politické strany také uvedly, že plány státní společnosti Vattefall na vybudování nové jaderné elektrárny byly přerušeny a tato společnost povede zemi k energetice s vyšším podílem obnovitelných zdrojů.

Ve Švédsku je v provozu celkem 10 jaderných reaktorů o souhrnném instalovaném výkonu 9,9 GWe, z nichž je většina varného typu domácí konstrukce. Nejstarším blokem je Oskarshamn-1 spuštěný v roce 1972, jehož licence je platná do roku 2022. Do roku 2030 má vypršet povolení k provozu blokům Ringhals-1 a 2. Další dva bloky JE Oskarhamn mají licenci platnou do poloviny 30. let a zbývajících 5 bloků by mohlo být v provozu až do konce 40. let. Plány strany zelených na uzavírání jaderných bloků s těmito čísly značně pohnou, takže zřejmě budeme svědky podobného trvalého odstavování jako v Německu, kde žádný blok nedosáhne provozu delšího než 40 let.

 

Vyjádření Agnety Risingové

Agneta Risingová, generální ředitelka mezinárodní organizace World Nuclear Association, řekla, že prohlášení švédských politických stran jsou pro Švédsko předzvěstí velmi špatné situace.

„V této zemi panuje velmi velká podpora jaderné energetiky a elektrizační soustava funguje velice spolehlivě. Od regulace přes provoz jaderných elektráren až po nakládání s radioaktivním odpadem nejsou v tomto systému, který pracuje bez vážných potíží již přes 40 let, žádné velké problémy,“ uvedla Risingová.

„Švédsko má takřka optimální energetický mix, protože téměř 50 % energie pochází z jaderných elektráren a dalších téměř 50 % z vodních elektráren. Je to z ekologického hlediska velmi čistý, z ekonomického hlediska konkurenceschopný a navíc bezpečný energetický systém. To, že chce Švédsko tento systém, po kterém každá jiná země touží, opustit, je pro tuto zemi velmi špatné a je to také velmi špatný příklad pro celý zbytek světa.“

Risingová varovala, že trvalé odstavování jaderných bloků, které by stále mohly být v provozu, je velice nákladné a mohlo by to vést k tomu, že energetické společnosti nebudou mít dostatek financí na investice do obnovitelných zdrojů. Dodala, že Švédsko dosahuje jednoho z nejlepších výsledků v množství emisí CO2 vypouštěných do životního prostředí na jednu osobu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..