Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) revidovala odhadovanou výši nákladů a ztrát způsobených prodlužováním výstavby třetího bloku JE Olkiluoto, který bude prvním blokem s reaktorem typu EPR.

Olkiluoto 3 - September 2014 - 460 (TVO)
Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto v září 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost TVO oznámila, že navýšila odhadované dodatečné náklady na výstavbu bloku Olkiluoto-3 a ztráty způsobené odkládáním spuštění tohoto bloku. Do roku 2018, což je nejzazší odhadované datum spuštění, by pro ni tyto náklady měly činit 2,3 miliard eur (přibližně 63,7 miliard korun). Přitom na konci roku 2012 byla výše dodatečných nákladů a ztrát způsobených do roku 2014 odhadována na 1,8 miliardy eur (zhruba 49,9 miliardy korun).

20. října uvedla společnost TVO, že nový odhad nákladů a ztrát předložila Mezinárodnímu rozhodčímu soudu Mezinárodní obchodní komory (ICC – International Chamber of Commerce).

V roce 2012 předala společnost TVO situaci ohledně zpoždění výstavby bloku Olkiluoto-3 a souvisejících dodatečných nákladů rozhodčímu soudu ICC. Také odmítla tvrzení konsorcia společností Areva a Siemens, které třetí blok JE Olkiluoto staví, že způsobila některá zpoždění během výstavby. Tyto dvě společnosti vyčíslily škody, které jim způsobilo překročení časového plánu a rozpočtu na 1,9 miliardy euro (asi 52,6 miliard korun).

V říjnu 2013 zvýšilo konsorcium Arevy a Siemensu své pohledávky vůči TVO na 2,7 miliardy euro (přibližně 74,7 miliard korun) za škody způsobené do konce června 2011. Společnost TVO k tomu uvedla, že tyto pohledávky nemají opodstatnění. Dále poznamenala, že řízení u Mezinárodního rozhodčího soudu může trvat několik let a požadované částky obou stran se mohou měnit.

Od zahájení výstavby třetího bloku JE Olkiluoto v roce 2005, trpěl tento projekt nejrůznějšími zpožděními a posouváním termínu uvedení do provozu. Původní termín byl stanoven na rok 2009 a podle nejnovějšího odhadu konsorcia Arevy a Siemensu, který zveřejnilo letos v září, by výstavba měla být dokončena nejpozději v polovině roku 2016 a komerční provoz by měl být zahájen v roce 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..