Plzeňská Škoda JS by se měla podílet na dostavbě Chmelnické jaderné elektrárny na západě země. Podle agentury TASS to prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Česká firma v září oznámila, že chce s ukrajinskou elektrárenskou společností Energoatom rozšířit spolupráci a nahradit jí ruské služby.

_koda_01
Logo plzeňské Škody na její budově (zdroj: ihned.cz)

„Pro nás je tento záměr Ukrajiny z obchodního hlediska velmi zajímavý. Žádná konkrétní jednání o naší účasti nebyla, takže se zatím nedá stanovit objem dodávek,“ řekl dnes ČTK zdroj z vedení plzeňské firmy, který si nepřál uvádět své jméno. Dodal, že Škoda JS neuvažuje o roli generálního dodavatele dostavby elektrárny.

„S ukrajinskou elektrárenskou společností rozvíjíme obrovské obchody, protože vzhledem k současné situaci má zájem rozšířit kontakty se Škodou JS, která nabízí některé služby, jež Energoatom dříve nakupoval v Rusku,“ řekl ČTK na konci září generální ředitel Škody JS Miroslav Fiala. Dodal, že podnik má šanci, že dodávky na Ukrajinu rozšíří.

Očividný zájem o hlubší spolupráci má i ukrajinská vláda. Jaceňuk podle TASS nařídil Energoatomu, aby urychlil dostavbu reaktorů tři a čtyři Chmelnické elektrárny ve spolupráci s evropskými společnostmi a ne ruskými.

„Měla by být dokončena dostatečně rychle a v prvé řadě za pomoci evropských partnerů. Nejsme s Ruskem, jsme s Českou republiku, kontrakt uzavřeme se Škodou,“ dodal ukrajinský premiér. Škodu JS nicméně od roku 2004 vlastní ruská strojírenská společnost OMZ.

Jaceňuk dostavbu elektrárny považuje za další krok k získání energetické nezávislosti země. Zmínil, že Ukrajina by měla zvýšit kapacity vodních elektráren a také alternativních zdrojů energie.

Zájem o účast na dostavbě nukleární elektárny vyjádřilo podle portálu vestiua.com také americko-japonské konsorcium Westinghouse.

Na dokončení zbývajících dvou reaktorů Chmelnické elektrárny se původně Ukrajina dohodla s Ruskem, kontrakt obě země uzavřely v červnu 2010, připomněl portál nrcu.gov.ua. Podle této dohody mělo Rusko zajistit finance na stavbu i na spuštění obou bloků. V říjnu téhož roku ruská banka Sberbank oznámila Energoatomu, že mu na dokončení reaktorů poskytne tříletý úvěr ve výši jedné miliardy dolarů za podmínky, že Kyjev do projektu investuje nejméně 15 procent celkových nákladů.

V květnu 2011 Energoatom vyjádřil nespokojenost s vysokým úrokem půjčky a letos v létě vedení ukrajinské společnosti spolupráci s ruským Rosatomem zastavilo. Ukrajina také dala na vědomí, že v této záležitosti začala spolupracovat s Českem, jehož nabídka je lukrativnější, dodal TASS.

Chmelnická jaderná elektrárna se nachází asi 260 kilometrů západně od Kyjeva. První reaktor tohoto zařízení byl uveden do provozu na konci roku 1987. Druhý tlakovodní reaktor typu VVER byl zprovozněn v roce 2004.

Na Ukrajině jsou v současné době v provozu čtyři jaderné elektrárny, které vyrábějí energii v 15 blocích.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..