Rusko kvůli neklidné situaci na Ukrajině vůbec poprvé dopravilo jaderné palivo pro maďarskou elektrárnu Paks vzdušnou cestou a ne po železnici. Informovala o tom dnes agentura MTI, podle níž byl radioaktivní materiál letecky přepraven v souladu s přísnými mezinárodními pravidly na konci září. Moskva řeší v souvislosti se svou vojenskou intervencí na Ukrajině alternativní cesty pro přepravu paliva do evropských zemí dlouhodobě a letecky již zamířilo například i do českých elektráren.

DSCN4135
Čerstvé jaderné palivo pro druhý blok JE Dukovany. (Foto Atominfo.cz)

Maďarský úřad pro jadernou energii (OAH) schválil letecké dodávky z Ruska s odůvodněním, že představují spolehlivou alternativu k tradiční přepravě po železnici. Moskva podle MTI začala plánovat vzdušnou cestu jaderného paliva do Maďarska v létě, aby se vyhnula nutnosti transportovat jej po zemi přes Ukrajinu. Letecká přeprava vyjde v tomto případě třikrát dráž než železniční.

Rusko řešilo tyto problémy již v prvních měsících letošního roku poté, co Ukrajina dočasně zakázala z bezpečnostních důvodů přepravu jádra přes své území, v jehož východní části se dlouhodobě bojuje. Kyjev sice v březnu zákaz zrušil, podle Moskvy však je letecká přeprava rozhodnutím ruských úřadů.

Již v březnu mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že do obou českých jaderných elektráren je palivo z Ruska dopravováno letecky.

Jaderná elektrárna Paks ve středním Maďarsku se nyní skládá ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Na jejím rozšíření o dva nové bloky se ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem dohodli letos v lednu. Výměnou za kontrakt pro ruský Rosatom poskytla Moskva Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (asi 275 miliard Kč), které pomohou rozšíření zaplatit. Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard Kč).

K ustoupení od projektu vyzvala minulý týden maďarskou vládu ekologická organizace Greenpeace, podle níž je Rosatom zapleten do rozsáhlé korupce. Jeho činnost prý navíc zásadně poškozuje životní prostředí a zdraví člověka. Budapešť však na rozšíření elektrárny nehodlá nic měnit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..