Obnovování provozní licence pro první dva japonské bloky se přesouvá do závěrečné fáze. Společnost Kyushu Electric Power Company předala japonskému regulačnímu úřadu New Regulation Authority (NRA) veškerou dokumentaci, která je požadována pro obnovení provozu bloků Sendai-1 a 2, a konečné rozhodnutí tak spočívá již jen na regulačním úřadu.

sendai-plant
Dva tlakovodní bloky jaderné elektrárny Sendai by již brzy mohly k japonské produkci elektrické energie přispět svými 2×846 MWe instalovaného výkonu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Po nehodě v JE Fukušima Dajiči z března 2011 byl vytvořen nový japonský regulační úřad, který se zabýval úpravou regulačních předpisů a bezpečnostních standardů. Ty byly vydány v polovině roku 2013 a energetické společnosti začaly připravovat své jaderné bloky, aby jim odpovídaly a mohly podat žádost o obnovení jejich provozu. Mezi dvaceti bloky, které žádají o schválení dalšího provozu, byla upřednostňována jaderná elektrárna Sendai, která má výraznou podporu veřejnosti prefektury Kagošima, což je důležitý předpoklad k tomu, aby byla skutečně opět spuštěna. Jak se její schvalovací proces blíží ke konci, vstupují do rané fáze stejného procesu jaderné bloky Takahama-3 a 4.

Harmonogram úprav bloků Sendai-1 a 2, který připravila společnost Kyushu Electric Power Company, byl 10. září schválen regulačním úřadem NRA a nyní probíhají vlastní úpravy, které zajistí splnění nových regulačních předpisů a bezpečnostních norem. Zpráva o prováděných změnách na bloku Sendai-1 byla zaslána regulačnímu úřadu 8. října a analogická zpráva pro druhý blok byla předána 24. října. Zpráva týkající se prvního bloku obsahuje také úpravy provozních postupů a plánů pro případ mimořádné události. Všechny změny na blocích Sendai-1 a 2 budou průběžně kontrolovány inspektory regulačního úřadu, což je posledním technologickým krokem při obnovování provozu japonských jaderných elektráren.

Úplně poslední požadavek při obnovování provozu jaderné elektrárny Sendai, bude získání povolení od oficiálních představitelů prefektury Kagošima. Programy informující veřejnost o tom, jaké změny jsou prováděny na blocích Sendai-1 a 2 a jaké přínosy bude mít obnovení jejich provozu, již několik týdnů probíhají. Vláda jednotlivých japonských provincií má právo učinit poslední rozhodnutí o tom, zda bude jaderný blok spuštěn, či nikoliv.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..