Státní korporace Rosatom se účastní 56. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 29. září do 3. října 2014 v Brně.

tz-140930-rosatom-mik_7685
Stánek společnosti Rosatom, na němž proběhla i prezentace o elektronickém katalogu dodavatelů zařízení pro jaderné elektrárny, který usnadňuje tvorbu projektu nových bloků. (Zdroj: Bvv.cz)

V rámci veletrhu se představuje komplexní expozice Rosatomu za účasti společností Atomenergoprom, TVEL a skupiny NIAEP-ASE.

Účastníci i návštěvníci veletrhu se mohou seznámit s informacemi o vedoucích pozicích státní korporace Rosatom ve světovém měřítku. Rosatomu patří nyní prvenství v počtu současně budovaných bloků JE, zaujímá 40 % trhu s obohaceným uranem a 17 % trhu s jaderným palivem.

Palivová společnost TVEL v rámci expozice představuje moderní jaderné palivo pro reaktory VVER s vylepšenými provozními parametry. Díky využití modifikovaného paliva mohl TVEL společně s českými partnery v roce 2013 úspěšně realizovat projekt zvýšení výkonu JE Temelín na 104 % oproti nominálnímu.

Skupina společností NIAEP-ASE představuje své kompetence v oblasti inženýringu, výstavby jaderných elektráren a jejich uvádění do provozu, stejně jako při řízení složitých inženýrských objektů prostřednictvím technologie Multi-D.

Zástupce skupiny společností NIAEP-ASE Leonid Velicioněnko uskutečnil pro české partnery 30. září 2014 prezentaci Komplexního odvětvového nomenklaturního katalogu zařízení a materiálů (EONKOM), jehož prostřednictvím mohou firmy najít zájemce o svou produkci v rámci státní korporace Rosatom. Po prezentaci se uskutečnila setkání s potenciálními dodavateli ve formátu B2B.

V rámci Ruského byznys dne vystoupil výkonný vice-prezident společnosti Rusatom Overseas, Leoš Tomíček, s přednáškou o možnostech spolupráce Rosatomu a českých firem. Zdůraznil, že portfolium zakázek Rosatomu k dnešnímu dni tvoří celkem 30 bloků jaderných elektráren v Rusku a dalších zemích a v perspektivě do roku 2030 se odhaduje na 80 bloků. „České společnosti jsou našimi spolehlivými partnery již po mnoho let a my jsme rádi, že je můžeme pozvat ke spolupráci v rámci projektů Rosatomu, které jsou realizovány po celém světě,“ poznamenal Leoš Tomíček.

Veletrh MSV se koná v Brně již od roku 1959. Jedná se o jednu z předních evropských výstav a spolu s tím představuje velkou událost pro celý průmyslový blok východní a střední Evropy. Každoročně se MSV účastní více než 1500 vystavovatelů a přes 80 000 návštěvníků, z nichž 35 procent jsou ze zahraničí. Mezi návštěvníky je přítomno vysoké procento odborníků průmyslu: 70 procent přijímá investiční rozhodnutí a třetina návštěvníků se pohybuje ve sféře top managementu. V roce 2013 bylo na MSV 1482 vystavovatelů, z nichž bylo 676 z 28 různých zemí, a počet návštěvníků dosáhl 71 447 z 55 zemí světa.

Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 31 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 je za hranicemi Ruska.

O autorovi

admin

2 Comments

    Brněnský strojírenský veletrh je jistě příležitostí, kde je možné získat bližší informace o česko-ruské spolupráci. Tuto spolupráci považuji za velmi přínosnou, neboť díky ní naše firmy získávají cenné zkušenosti, které mohou uplatnit i při dalších zakázkách, a zároveň je to přínosné i pro ekonomiku. Připomeňme si například projekt korporace Rosatom a české společnosti EGP INVEST, s r. o. na vývoj výzkumného rychlého reaktoru MBIR, který bude po svém spuštění nejvýkonnějším reaktorem svého druhu na světě. Doufám, že tato spolupráce bude podporována a naše české firmy budou mít možnost ukázat svůj potenciál. Uvidíme, jak dopadne aktuální otázka dostavby nových bloků českých jaderných elektráren.

    Řekl bych, že možnost široké spolupráce s Rosatomem je v případném novém tendru na výstavbu jaderných bloků v ČR jeho největší výhodou oproti konkurenci. Ono z historického hlediska jsme na Rusko v jaderné energetice velmi navázaní, všechny zdejší elektrárny jsou ruského, nebo chcete-li sovětského designu, v minulosti jsme dokonce vyráběli téměř všechno vybavení bloků VVER-440 a vlastně celkově se začátek a většina zdejší jaderné historie pojí s východem. Jakkoliv je dneska moderní být přívržencem jenom západních technologií, konkrétně v jaderné energetice si myslím, že Rusové nám nabízejí v současné době mnohem lepší podmínky, které mohou pomoci opět rozjet náš jaderný průmysl.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..