Nevládní ekologická organizace Greenpeace vyzvala maďarskou vládu, aby odstoupila od dohody s Moskvou a ruskou společností Rosatom o rozšíření jaderné elektrárny Paks. Podle zprávy Greenpeace je Rosatom zapleten do rozsáhlé korupce, jeho činnost navíc zásadně poškozuje životní prostředí a zdraví člověka. Informace ze studie nazvané Rizika Rosatomu cituje maďarská agentura MTI.

paks_2
Současná podoba JE Paks (zdroj: energyandnuclear.com)

Greenpeace vyzývá maďarský úřad pro jadernou energii a další vládní instituce zapojené do rozšíření elektrárny, aby předložily důkazy, že neznečišťují životní prostředí radioaktivitou. Greenpeace konkrétně upozorňuje na opětovné zpracování poškozených nebo použitých palivových článků, které se z Maďarska převážejí na ruské území.

V čele plánovaného rozšíření elektrárny Paks bude zřejmě stát kancelář premiéra, uvedla dnes agentura MTI s odvoláním na zdroje z energetického průmyslu. Řízení projektu by tak převzala od státní společnosti MVM.

Zpráva ekologické organizace zmiňuje rozsáhlé problémy s korupcí, které jsou způsobeny nedostatkem transparentnosti a vnější zodpovědnosti Rosatomu. Společnost získala v roce 2012 z ruského rozpočtu a formou nepřímých dotací skoro 3 miliardy eur (82 miliard korun).

Činnost Rosatomu také závažným způsobem poškodila životní prostředí a zdraví lidí žijících v oblastech nedaleko závodů společnosti, píše se ve zprávě Greenpeace. V okolí úložiště jaderného odpadu Majak ve vesnici Musljumovo lze podle Greenpeace naměřit čtyřikrát vyšší výskyt rakovinových onemocnění a pětadvacetkrát více případů genetických poruch, než je tomu ve zbytku Ruska.

Rosatom je součástí česko-ruského konsorcia MIR.1200, které usilovalo o kontrakt na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Po letošním dubnovém zrušení tendru Rosatom prohlásil, že je nadále připraven zúčastnit se rozvoje jaderné energetiky v Česku.

Na rozšíření jaderné elektrárny v Paksi o dva nové bloky se ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem dohodli letos v lednu. Výměnou za kontrakt pro ruský Rosatom poskytla Moskva Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (asi 275 miliard Kč), které pomohou rozšíření zaplatit. Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard Kč).

Elektrárna Paks ležící v centrálním Maďarsku se nyní skládá ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..