Stavba první plovoucí jaderné elektrárny pokračuje v petrohradských loděnicích Baltického závodu podle plánu, takže toto plavidlo bude moci být ve stanoveném termínu předáno zákazníkovi, společnosti Rosenergoatom provozující ruské jaderné elektrárny, oznámil ve středu generální ředitel loděnice Aleksej Kadilov.

akademik_lomonosov_FNPP (Rosatom)
Současný stav Akademika Lomonosova u ústí řeky Něvy do Finského zálivu. (Zdroj: Rosatom)

Podle ruské agentury ITAR-TASS řekl minulý týden generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko, že plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov bude připravena zahájit provoz na Čukotce již na začátku roku 2017, ale výstavba pobřežní infrastruktury vázne.

Smlouva v hodnotě 9,98 miliard rublů (přibližně 5,2 miliardy korun) o stavbě plovoucí jaderné elektrárny pro Viljučinsk na poloostrově Kamčatka byla podepsána Rosenergoatomem v červenci 2009. Akademik Lomonosov se dvěma reaktory o instalovaném výkonu 35 MWe měl být původně dokončen v roce 2011 a měl začít vyrábět elektřinu a teplo v roce 2012, ale projekt byl dočasně pozastaven kvůli upadnutí loděnice do insolvence. Montáž obou reaktorů proběhla v říjnu 2013.

Kýl Akademika Lomonosova byl položen v květnu 2007 v loděnici závodu Sevmaš v Severodvinsku, ale již v srpnu 2008 byla smlouva zrušena kvůli velkému vytížení loděnice při stavbě vojenských lodí. Smlouva byla převedena na Baltický závod, který měl zkušenosti ze stavby jaderných ledoborců.

Nové položení kýlu proběhlo v květnu 2009 a společnost OKBM Afrikantov doručila oba reaktory do loděnice v srpnu téhož roku. Trup o výtlaku 21 500 tun, široký 30 metrů a dlouhý 144 metrů, byl spuštěn na vodu v červnu 2010.

V roce 2012 byla tato loděnice převedena pod státní společnost United Shipbuilding Corporation a v prosinci 2012 byl podepsán nový kontrakt s pokračovatelem původní zbankrotované společnosti.

V červnu 2009 schválil regulační úřad Rostechnadzor zhodnocení dopadu plovoucí elektrárny na životní prostředí a schválil její umístění.

Montáž reaktorů a jejich testování provedl podnik Nižegorodskij mašinostrojtělnyj zavod (NMZ). Na výrobě a vývoji reaktorů se podílely tři společnosti: OKBM Afrikantov je vyprojektovala a prováděla technologický dozor nad jejich výrobou a testováním, podnik Ižorské závody vyrobil tlakové nádoby a podnik NMZ vyrobil ostatní komponenty a reaktory sestavil.

Zdroj:World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..