Odborná komise dozoru nad jadernou bezpečností a radiologickou ochranou pro oblast povodí řeky Volhy, která je součástí ruského regulačního úřadu Rostechnadzor, dokončila kontrolu dokumentů předložených v souvislosti s žádostí o stavební licenci pro víceúčelový výzkumný reaktor MBIR.

MBIR_Landscape 460
Virtuální model budoucí podoby výzkumného komplexu s reaktorem MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)

Regulační komise potvrdila, že výzkumný ústav NIIAR (celým názvem Naučno-issledovatelskij institut atomnych reaktorov), který podal žádost o stavební licenci, je „připraven pro výstavbu reaktoru MBIR a předložené informace pro získání licence jsou správné a odpovídají současnému stavu projektu“.

Rosprirodnadzor, státní úřad pro dozor nad využíváním přírodních zdrojů spadající pod Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí Ruské federace, schválil závěry odborné komise. Toto rozhodnutí je dalším krokem při získávání stavební licence pro MBIR. Završení licenčního procesu je očekáváno na jaře příštího roku.

Výzkumný komplex s reaktorem MBIR bude umístěn v ústavu NIIAR v ruském Dimitrovgradu a bude ho řídit mezinárodní uskupení společností International Research Centre. Celkové náklady jsou odhadovány na miliardu dolarů (přibližně 21,9 miliardy korun), z čehož ruský stát poskytl 300 milionů dolarů (zhruba 6,6 miliardy korun), oznámili minulý měsíc na generální konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni Vjačeslav Peršukov, náměstek generálního ředitele Rosatomu, a Alexander Tuzov, ředitel projektu MBIR.

Výzkumný ústav NIIAR bude zákonným vlastníkem výzkumného komplexu MBIR a bude vykonávat provozní a administrativní funkce, zatímco IRC bude právní osoba zodpovědná za řízení marketingu a výzkumu.

Reaktor MBIR nahradí stárnoucí výzkumný reaktor BOR-60, který je jediným rychlým výzkumným reaktorem na světě. Byl uveden do provozu v roce 1969 a „má plně nasmlouvaný provoz až do konce své životnosti, která skončí v prosinci 2020“, řekl Tuzov. „Dlouhodobé ozařovací pokusy budou z toho reaktoru přesunuty na MBIR.“

Reaktor MBIR bude používat palivo VMOX (vibropacked mixed-oxide), což je ruská varianta paliva MOX vyrobeného z oxidů uranu a plutonia. Jeho produkce se obejde bez výroby palivových pelet s velmi přísnou tolerancí rozměrů, protože prášek je nasypán do trubice představující pokrytí paliva a stlačen a spečen přímo v ní. Obsah plutonia v palivu pro MBIR bude 38 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..