Z Kazachstánu bylo odvezeno čerstvé vysoce obohacené jaderné palivo původně určené pro výzkumný reaktor WWR-K v Almaty, oznámila 2. října Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

reactor_1
Výzkumný reaktor WWR-K momentálně prochází úpravami, které mu umožní používat nízko obohacené jaderné palivo. (Zdroj: Cncp.ru)

29. září bylo odesláno čerstvé vysoce obohacené palivo, v němž je obsaženo 10,2 kg uranu, do ruského skladiště. Odvoz tohoto paliva proběhl pod vedením MAAE a vlád Kazachstánu, Ruska a Spojených států amerických podle iniciativy Global Threat Reduction Initiative (GTRI), která si klade za cíl používat v jaderné energetice i jaderném výzkumu palivo obohacené pod 5 %, protože tento materiál je velmi obtížné využít pro vojenský jaderný program.

„Dokončení této přepravy znamená pro Kazachstán významný krok ve snižování objemu vysoce obohaceného uranu, který se nachází na jeho území,“ sdělil Sandor Tozser z MAAE. Kazašská vláda letos v červnu požádala MAAE o asistenci při transportu tohoto vysoce obohaceného jaderného paliva.

„MAAE uvedla do pohybu své podpůrné mechanismy pro tento typ projektů a 12. září podepsala trojstrannou dohodu mezi ruským výzkumným ústavem LUČ (Naučno-isledovatělskij institut Naučno-proizvodstvěnoje objediněnije LUČ) a kazašským institutem INP (Institut jaděrnoj fiziki),“ uvedl Tozser. „Tato smlouva stanovila podmínky a průběh letecké přepravy čerstvého vysoce obohaceného paliva zpět do země původu.“

Víceúčelový výzkumný reaktor WWR-K je 6MWt lehkovodní reaktor bazénového typu nacházející se ve městě Alatau poblíž Almaty. Jeho provozovatel, institut INP, jej v současné době připravuje na přechod z vysoce obohaceného paliva na nízko obohacené.

Prvním krokem při přechodu mezi těmito typy paliva je výměna měřících přístrojů a řídícího systému, řekla MAAE. „Při provádění těchto činností je možné čerpat plnou podporu MAAE a organizací zapojených do iniciativy GTRI,“ dodala agentura.

Od zahájení trojstranné iniciativy Russian Research Reactor Fuel Return (RRRFR), které se účastní MAAE, Spojené státy a Rusko, byla zorganizována přeprava přes 2100 kg vysoce obohaceného jaderného paliva dodaného ruskými podniky do výzkumných reaktorů bývalého východního bloku. Bylo provedeno celkem 58 transportů ze 14 zemí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..