Testování palivové kazety TVS-5 obsahující palivo MOX bylo dokončeno. Jde o prototyp paliva pro demonstrační blok s reaktorem BREST-OD-300, který má být postaven v závodu Sibirskij Chemičeskij kombinat (SCHK, angl. Siberian Chemical Combine) poblíž Tomsku. Zahájení stavebních prací je plánováno na rok 2016 a spuštění provozu na rok 2020.

TVS-5_fuel_assembly (Rosatom)
Horní část palivové kazety TVS-5 určené pro reaktor BREST-300. (Zdroj: Rosatom)

Reaktor BREST-300 je součástí projektu Proryv (česky průlom) společnosti Rosatom, který má uzavřít jaderný palivový cyklus. Cílem tohoto projektu je minimalizovat objem radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderné energetiky.

Jde o rychlý reaktor chlazení olovem, který vyprojektoval výzkumný a konstrukční institut N. A. Dolležala (též známý pod zkratkou NIKIET). Palivo MOX je vyrobeno z oxidů uranu a plutonia.

Závod SCHK oznámil 18. září, že úspěšně dokončil testování prvního prototypu kazety TVS-4 ve skutečném měřítku, která obsahuje nitridové palivo. Je určena pro rychlý reaktor BN-600 nacházející se v Bělojarské jaderné elektrárně.

V úterý závod SCHK uvedl, že je zamýšleno použití kazety TVS-5 i v reaktoru BN-600.

V srpnu zahájil závod SCHK stavební práce na výrobní lince nitridových palivových pelet pro reaktor BREST-300. Linka by měla být spuštěna v roce 2018 a má proběhnout i stavba přidružené továrny na přepracování použitého jaderného paliva, což umožní dokončení projektu Proryv v roce 2023.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..