První blok jaderné elektrárny Wylfa s posledním provozovaným reaktorem typu Magnox zůstane v provozu až do konce roku 2015. Dojde k tomu díky tomu, že britský regulátor kladně zhodnotil zprávu o bezpečnosti tohoto bloku.

Wylfa 1 - 460 (Magnox)
Reaktorová budova bloku Wylfa-1 ukrývající reaktor typu Magnox o instalovaném výkonu 540 MWe. (Zdroj: World Nuclear News)

Pravidelná zpráva o bezpečnosti bloku Wylfa-1 byla předána britskému regulačnímu úřadu Office for Nuclear Regulation (ONR) v září 2013. Podle britské jaderné legislativy je tato zpráva připravována každých deset let provozu a obsahuje informace o bezpečnosti provozu v nadcházejícím desetiletí. Zpráva pro blok Wylfa-1 se týká let 2014 až 2024 a počítá s výrobou elektřiny do prosince 2015. Poté začne probíhat příprava k definitivnímu ukončení provozu tohoto bloku a vyjímání paliva z aktivní zóny.

30. září uvedl regulační úřad ONR, že společnost Magnox Ltd „přesvědčivě ukázala, že by tento blok mohl být provozován až do roku 2024“.

Zástupce ředitele jaderné inspekce úřadu ONR, Mark Foy, řekl: „Ačkoliv pravidelná zpráva o bezpečnosti nebude považována za kompletní, dokud držitel licence nedodá schválený harmonogram prací, které mají napravit nedostatky, naše zhodnocení nenašlo žádné problémy významné pro jadernou bezpečnost provozu do jeho ukončení v prosinci 2015 a následujícího odstranění paliva a přípravy na trvalé ukončení provozu, která bude probíhat do roku 2024.“

Společnost Magnox Ltd je provozovatel původně deseti elektráren s reaktory typu Magnox a nyní se zabývá likvidací 21 vysloužilých bloků v lokalitách Berkeley, Bradwell, Chapelcross, Dungeness A, Hinkley Point A, Hunterston A, Oldbury A, Sizewell A, Trawsfynydd a Wylfa. Nyní se zaměřuje na oblasti, v nichž úřad ONR požaduje zlepšení, s cílem, aby všechny související práce „byly přednostně dokončeny v termínech stanovených programem odsouhlaseným úřadem ONR“. Regulátor řekl, že bude dohlížet na postup společnosti Magnox Ltd v těchto otázkách.

Dva bloky v jaderné elektrárně Wylfa měly původně ukončit provoz koncem roku 2012, ale společnost Magnox Ltd, která tuto elektrárnu provozuje napůl s jejím majitelem Nuclear Decommissioning Authority (NDA), se rozhodla trvale odstavit druhý blok v květnu 2012, aby blok Wylfa-1 mohl zůstat v provozu, dokud „nespálí“ zbývající zásoby paliva pro reaktory typu Magnox, které již není vyráběno.

Společnost Magnox Ltd uvedla, že bude pokračovat v přesunu částečně vyhořelého paliva z bloku Wylfa-2 do reaktoru prvního bloku, čímž „program reaktorů typu Magnox dosáhne úspěšného završení“.

Podle této společnosti bude mít pokračování provozu bloku Wylfa-1 od roku 2010, kdy měl být původně ukončen, do roku 2015 hodnotu pro britské daňové poplatníky 785 milionů liber (zhruba 27,5 miliardy korun). Ředitel jaderné elektrárny Wylfa, Stuart Law, uvedl: „Jsme potěšeni, že nám prodloužení provozu bloku Wyfa-1 umožní pro společnost NDA a britské daňové poplatníky maximalizovat příjem z provozu tohoto bloku. Také nám to přinese 15měsíční prodloužení trvání pracovních pozic pro náš personál a pro rozšiřování jeho zkušeností.“

Dodal: „Toto bude závěrečné období provozu jaderné elektrárny Wylfa. Po prosinci 2015 budou probíhat stejné práce jako na ostatních blocích s reaktory typu Magnox. Začneme vyvážet palivo z reaktoru a připravovat jej na převoz do zpracovatelského závodu, což nám zabere zhruba tři roky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..