Polský Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele (OCCP) schválil vytvoření společného podniku mezi třemi společnostmi a těžební firmou za účelem výstavby první jaderné elektrárny v zemi.

V červenci 2012 společnost vlastnící měděný důl KGHM Polska Miedź a energetické společnosti Tauron Polska Energia a Enea, která jsou popořadě z 31,8%, 30% a 51,5% ve vlastnictví státu, souhlasily s tím, stát se minoritními akcionáři v projektu za 10,3-11,3 miliard dolarů s firmou Polska Grupa Energetyczna (PGE).

PGE vytvořilo v lednu roku 2010 projektovou společnost PGE EJ1 a vzalo si za cíl prodat 10 % akcií firmám Tauron, Enea a KGHM Polska Miedź. Tento krok by neměl narušit hospodářskou soutěž v oblasti výroby a distribuce elektrické energie, řeklo včera OCCP.

Vzhledem k tomu, že plánovaná jaderná elektrárna bude vyrábět 7 % elektřiny v Polsku, nepředpokládá se, že by došlo k výraznému nárůstu pozic firem PGE, Tauron ani Enea na trhu, a budou v každém případě vyrábět elektřinu z jiných forem energie nezávisle na sobě, řeklo OCCP.

Podle antimonopolních předpisů Polska musí být transakce dokončena do dvou let od svého schválení.

Společnost AMEC Nuclear UK v červenci řekla, že byla vybrána jako technický poradce pro podporu PGE EJ1 při vývoji a realizaci projektu nové jaderné elektrárny. AMEC bude podporovat PGE EJ1 v otázkách plnění požadavků kladených jak na budoucího dodavatele reaktoru, tak na tzv. EPC dodavatele (z anglického engineering, procurement and construction – strojírenství, zadávání veřejných zakázek a stavebnictví) a na další klíčové poskytovatele služeb.

Plány energetické politiky Polska zahrnují provoz jaderné elektrárny přibližně od roku 2025, současně se Polsko začíná vzdalovat od své nynější silné závislosti na uhlí a dováženém plynu. PGE plánuje uvést do provozu jaderné bloky o celkové kapacitě asi 3000 MWe na jednom ze třech možných míst, přičemž první jednotka by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

Podle zprávy Polského institutu mezinárodních záležitostí zveřejněné minulý měsíc činí veřejná podpora výstavby první polské jaderné elektrárny 64 %. Z 64 % lidí podporujících polské plány na jadernou elektrárnu uvedlo 57 % lidí jako svůj důvod možný potenciál zajištění větší energetické nezávislosti státu. Ekonomické přínosy byly uváděny méně často: 42 % podporujících respondentů zmínilo pracovní příležitosti, zatímco 26 % uvedlo technologický pokrok a 24 % lidí vidělo klady v zapojení polských firem v projektu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..