Ruská stavební a projekční společnost Atomenergoprojekt (AEP) očekává, že v prosinci dokončí práce na přípravě návrhu dokumentu, který podpoří udělení prodloužené licence k provozu prvního bloku jaderné elektrárny Balakovo v Saratovské oblasti Ruské federace.

58_b
Čtyři bloky jaderné elektrárny Balakovo s reaktory VVER-1000. (Zdroj: Balnpp.rosenergoatom.ru)

Jaderný blok s reaktorem VVER-1000 typu V-320 o instalovaném výkonu 950 MWe zahájil komerční provoz v květnu 1986 a původní 30leté povolení k provozu vyprší v prosinci 2015.

V roce 2009 schválil Rosatom finanční investice do prodloužení provozu tohoto bloku, kterě by měly dosahovat 9,8 miliardy rublů (přibližně 5,2 miliardy korun). Společnost Atomenergoprojekt provedla komplexní průzkum stavu vybavení tohoto bloku a hloubkovou bezpečnostní analýzu.

Ruský regulační úřad Rostechnadzor požaduje tuto bezpečnostní analýzu před tím, než rozhodne o udělení licence k prodloužení provozu jaderného bloku. Při přípravě zprávy o této analýze spolupracoval Atomenergoprojekt s Kurčatovovým výzkumným institutem a společností OKB Gidropress. Zpráva byla předána zákazníkovi, společnosti Rosenergoatom, která provozuje ruské jaderné elektrárny.

Společnost Gidropress se zabývá projektováním jaderných bloků včetně těch s reaktory VVER a Kurčatovův institut podniká výzkum a vývoj pro jaderné reaktory a také v oblasti částicové fyziky a fyziky plazmatu.

Rosatom schválil prodloužení životnosti bloků Balakovo-2, 3 a 4, jimž současná povolení k provozu vyprší v letech 2017, 2018 a 2023. Společnost Atomenergoprojekt nyní připravuje dokumenty, na jejichž základě by regulátor měl rozhodnout o prodloužení licence. Všechny čtyři balakovské bloky mají reaktory VVER-1000 V-320.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..