Provozovatel španělské jaderné elektrárny Garoña, společnost Nuclenor, předala zdejšímu regulačnímu úřady podklady k tomu, jak plánuje splnit požadavky k obnovení provozu této elektrárny.

Garona landscape 460 (Nuclenor)
Jaderná elektrárna Garoña s jedním varným reaktorem o výkonu 446 MWe, který byl dodán americkou společností General Electric. (Zdroj: World Nuclear News)

Během jednání španělského úřadu pro jadernou bezpečnost Consejo de Sequridad Nuclear (CSN) hlasoval pro obnovení licence pro JE Garoña, pokud společnost Nuclenor doloží, že tento blok splňuje technické požadavky a dodatečné podmínky, což má být obsaženo v podrobné technické zprávě.

Detailní požadavky regulačního úřadu jsou rozděleny do osmi kategorií podle typu. Najdeme mezi nimi situaci spojenou s přerušením provozu as dlouhodobým provozem a kontrolu a testování tlakové nádoby. K požadavkům se řadí i úpravy konstrukce bloku založené na poučeních z Fukušimy a závěrech evropských zátěžových testů.

Společnost Nuclenor oznámila 30. září, což byl termín stanovený úřadem CSN, že podala detailní harmonogram prací, který stanovuje, kdy a jakým způsobem doloží splnění jednotlivých podmínek. Společnost uvedla, že požadavky regulačního úřadu jsou velmi striktní, a dodala, že „bude pokračovat v práci ve všech oblastech zajišťujících, že na JE Garoña panují nejlepší technické a bezpečnostní podmínky“.

V září 2012 nestihla společnost Nuclenor, společný podnik firem Endesa a Iberdrola, podat žádost o prodloužení licence, takže musela ukončit provoz jaderné elektrárny Garoña do 6. července 2013, kdy jí vypršelo povolení k provozu. K ukončení provozu ale došlo již v polovině prosince 2012, aby se provozovatel vyhnul nově zavedené dani, kterou by musel platit za celý kalendářní rok 2013, i kdyby byla JE Garoña v provozu jen 1. ledna 2013.

V tomto roce proběhlo jednání o změnách regulačních předpisů, které by umožnily žádat o prodloužení licence bloku, který nebyl uzavřen z bezpečnostních nebo radiologických důvodů, a 27. května došlo k podání žádosti o obnovení licence společností Nuclenor ke španělskému ministerstvu průmyslu, energetiky a turistického ruchu. Žádost byla předána úřadu CSN a pokud Nuclenor uspěje, bude moci provozovat JE Garoña až do roku 2031.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..