Nejvyšší soud pákistánské provincie Sindh, který je umístěn v jejím hlavním městě Karáčí, nařídil pozastavit přípravné práce pro výstavbu druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Karáčí. Důvodem k rozhodnutí je petice, která zpochybňuje korektnost posudku o dopadu nových bloků na životní prostředí.

K2GB_205
Slavnostní zahájení zemních prací pákistánským předsedou vlády Muhamadem Nawaz Šarífem za přítomnosti zástupců čínského dodavatele projektu dvou nových bloků, které proběhlo 26. listopadu loňského roku. (Zdroj: Paec.gov.pk)

Signatáři petice tvrdí, že tento posudek podaný ke schválení pákistánskému státnímu úřadu Environmental Protection Agency, který spadá pod zdejší ministerstvo vnitra a zabývá se dopadem lidské činnosti na životní prostředí a jeho ochrannou, nebyl vypracován za řádného zapojení veřejnosti. Mezi nejvíce zpochybňované body patří nedostatečný evakuační plán, který má být schválen a přijat místními úřady, a další obavy pramení ze seismické aktivity, která panuje v této oblasti.

Výstavba druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Karáčí má být oficiálně zahájena koncem tohoto roku nebo začátkem příštího. Zatím zde probíhají přípravné práce v podobě úpravy terénu. V sousedství prvního bloku s reaktorem typu CANDU, který má být uzavřen v roce 2019, mají vzniknout dva bloky s reaktory ACP1000. Jde o reaktory čínské konstrukce, které zatím nebyly nikde postaveny.

Signatáři petice se brání postupu stavebních společností, které začaly připravovat staveniště, aniž by měly schválen posudek o dopadu nových bloků na životní prostředí.

Zdroj: Nuclearstreet.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..