Tři americké federální státy zahájily právní řízení proti předpisům o skladování použitého jaderného paliva v areálu jaderných elektráren i po ukončení jejich provozu. Soubor předpisů, které se k této problematice vztahují, před nedávnem vydal americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC). Petice podaná státy New York, Vermont a Connecticut prohlašuje, že tyto předpisy porušují federální legislativu pro oblast životního prostředí.

43_vccs02
Použité jaderné palivo je na amerických jaderných elektrárnách skladováno v podobných kontejnerech jako v případě již trvale odstavené JE Connecticut Yankee, jejíž skladiště použitého paliva je na snímku. Tato skladiště ale byla licencována jen na dobu životnosti příslušného jaderného bloku a při jejich schvalování bylo vydáváno povolení jen na takto dlouho dobu a nikdo se nezabýval tím, co se stane, když bude prodloužena. Zrušení plánů na úložiště v Yucca Mountain ale znamená, že bude nutné prodloužení jejich provozu na dalších několik desítek let. (Zdroj: Connyankee.com)

Původní povolení k provozu amerických jaderných elektráren počítají se skladováním použitého jaderného paliva v jejich areálu pouze do ukončení jejich provozu. Podle jaderné legislativy je úřad NRC povinen zajistit dlouhodobé skladování použitého jaderného paliva v centrálním skladišti nebo jeho ukládání do geologického úložiště. Tento závazek se mu ale nedaří splnit, protože plány na vybudování úložiště v nejnadějnější lokalitě, Yucca Mountain, byly zrušeny americkou vládou. V důsledku nesplnění závazku na vybudování úložiště bylo odvolacím soudem pro District of Columbia pozastaveno úřadu NRC vydávání licencí pro nové jaderné bloky a obnovování licencí pro stávající bloky, kterým se blíží konec původní licence.

Žaloba podaná k odvolacímu soudu US Court of Appeals for the District of Columbia Circuit se zaměřuje na konečnou podobu předpisů o pokračování skladování použitého jaderného paliva, které vstoupily v platnost 20. října. V americké literatuře bývají označovány jako Waste Confidence Rules. Žaloba dále zpochybňuje všeobecné hodnocení dopadu na životní prostředí (GEIS – Generic Environmetnal Impact Statement) pokračujícího skladování použitého jaderného paliva v areálech jaderných elektráren i po skončení jejich provozu. Týká se také odvolaného pozastavení vydávání licencí úřadem NRC. Žalobu podaly státní prokurátoři zmíněných tří zemí a požadují od odvolacího soudu, aby předpisy vrátil zpět úřadu NRC k úpravám a vydal hodnocení GEIS vztahující se na pokračování skladování jaderného paliva.

Autoři žaloby tvrdí, že předpisy o pokračujícím skladování použitého jaderného paliva v areálech jaderných elektráren a hodnocení GEIS nejsou v souladu se zákonem o životním prostředí NEPA (National Environmental Policy Act) a s dalšími legislativními požadavky a také jsou v rozporu s dřívějšími rozhodnutími soudů o mimořádných událostech postihujících radioaktivní odpad. Stejné tři federální státy již v minulosti vyvolaly soudní řízení o jedné z připravovaných podob předpisů o skladování použitého jaderného paliva, což vedlo k rozhodnutí soudu z června 2012, které dalo za pravdu žalobcům.

Nejvyšší státní zástupce státu New York a zdejší ministr spravedlnosti Eric Schneiderman se v prohlášení přiloženém k žalobě odvolává na toto rozhodnutí soudu. „V roce 2012 jsme vyhráli důležitou soudní při, jejímž výsledkem bylo, že úřad NRC musel provést důkladné zhodnocení rizik spojených s dlouhodobým skladováním vysoce aktivních odpadů v areálech jaderných elektráren,“ uvedl. „Ačkoliv úřad NRC reagoval na toto rozhodnutí soudu, trochu převrátil požadavky na něj kladené a zaměřil se na problémy, které nepředstavují riziko pro životní prostředí, bezpečnost a veřejné zdraví.“

Jeho slova byla zopakována Williamem Sorrellem, který se též podílel na přípravě žaloby a je nejvyšším státním zástupcem státu Vermont a zdejším ministrem spravedlnosti. „Vracíme se zpět k soudu, abychom zajistili, že úřad NRC splní své právní závazky.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..