Konsorcium společností, které staví dva nové bloky s reaktory AP1000 v americké jaderné elektrárně Virgil C. Summer, oznámilo nárůst nákladů o 1,2 miliardy dolarů (zhruba 26,1 miliardy korun). Odložení termínu spuštění způsobené zpožděními při dodávkách dílů již bylo oznámeno.

Summer construction site aerial - May 2014 - 460 (SCEG)
Letecký snímek staveniště dvou nových bloků v JE V. C. Summer pořízený v květnu 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

V srpnu oznámila společnost Scana Corporation, jejíž dceřinou společností je South Carolina Electric & Gas (SCE&G) držící v projektu podíl 55 %, že byla informována společnostmi Westinghouse a CB&I o odložení termínu spuštění nových bloků. Dokončení většiny stavebních a montážních prací je na druhém bloku nově očekáváno na konec roku 2018 nebo první polovinu roku 2019. Třetí blok by měl následovat o 12 měsíců později. Zpoždění byla způsobena výrobou a dodáním modulů z továrny společnosti CB&I v Lake Charles ve státě Louisiana.

Společnost Scana Corporation oznámila 2. října, že konsorcium nyní vydalo předběžný odhad nákladů, které jsou spojené s těmito zpožděními a které bude potřeba vynaložit na dokončení druhého bloku koncem roku 2018.

Společnosti Westinghouse a CB&I odhadují dodatečné náklady na 1,2 miliardy dolarů a společnost Scana Corporation poznamenala, že jde o ceny z roku 2007, takže reálná částka bude vyšší. Dodatečné finance mají být uhrazeny společnostmi Scana Corporation a Santee Cooper podle jejich majetkových podílů na projektu, tj. 660 milionů dolarů (přibližně 14,3 miliardy korun) uhradí Scana Corporation vlastnící 55 % a 540 milionů dolarů (cca 11,7 miliardy korun) Santee Cooper vlastnící zbývajících 45 %. Původní odhad výše nákladů z roku 2008 činil 9,8 miliardy dolarů (kolem 213 miliard korun).

Společnost Scana Corporation uvedla, že údaje o překročení rozpočtu „neobsahují žádný odhad výše nákladů způsobených zpožděním vlastníkovi elektrárny, což ale mohou být významné částky. Navíc se v těchto údajích neodráží význam opatření na likvidaci škod, která jsou obsažena ve smlouvách o projektování, dodání zařízení a výstavbě nových bloků a která částečně sníží dodatečné náklady způsobené těmito zpožděními.“

„Uvedená data o dokončení většiny stavebních a montážních prací na nových blocích nezahrnují veškerá možná opatření na zmírnění zpoždění a společnost SCE&G zatím nepřijala revidovaný harmonogram prací,“ uvedla společnost Scana Corporation. „Ani SCE&G, ani Santee Cooper nepřijaly finanční zodpovědnost za růst nákladů způsobený těmito odklady.“

SCE&G a Santee Cooper nyní procházejí předběžné úpravy harmonogramu a výše nákladů, které jim předaly společnosti Westinghouse a CB&I. Scana Corporation uvedla: „Očekáváme, že proběhnou podrobnější analýzy, určení nákladů a jednání.“ Společnost SCE&G dříve uvedla, že věří v dosažení dohody do konce tohoto roku, naproti tomu Scana Corporation nyní řekla, že se neodvažuje odhadnout, kdy dokončí revizi harmonogramu a výše nákladů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..