Až 115 miliard liber (přes čtyři biliony korun) chce Evropská unie mezi lety 2014 až 2020 investovat do podpory energetické infrastruktury. A část z těchto peněz může získat i Česká republika. Spolu s dalšími osmi státy střední a východní Evropy totiž patří mezi nejatraktivnější země z pohledu rozvoje energetického sektoru. Například jen investice do jaderné energetiky v regionu střední a východní Evropy jsou odhadovány na více než 40 miliard liber (zhruba 1,4 bilionu korun), zaznělo na Mezinárodním energetickém summitu (GREAT Energy Summit), který pořádá britské velvyslanectví v Praze ve dnech 22. – 23. října v Lobkovickém paláci. Na summit přijelo přes 200 zástupců vládních úřadů i soukromých společností z Velké Británie a regionu střední a východní Evropy.

DSCN5422
Baronka Verma při své úvodní řeči na Great Energy Summit. (Foto Atominfo.cz)

Výstavba nových jaderných elektráren, prodlužování životnosti reaktorů, modernizace přenosové soustavy, skladování vyhořelého paliva nebo vyřazování starých bloků z provozu – to vše jsou otázky, kterými se v současnosti zabývá mnoho zemí v rámci regionu střední a východní Evropy. Na jejich řešení se mohou podílet významné britské společnosti jako AMEC, Rolls-Royce, Shell, BP, Mott MacDonald, White & Case nebo CMS Cameron McKenna.

Česko v hledáčku investorů

Země střední a východní Evropy v sobě skrývají obrovský obchodní potenciál, a to především v oblasti jaderné energetiky a využití nízkouhlíkových technologií. V České republice se jedná o dostavbu jaderné elektrárny Temelín a stavbu dalšího bloku v JE Dukovany. Dvě nové elektrárny má v plánu postavit Polsko, v zemích jako Maďarsko, Rumunsko nebo Slovinsko dosluhují reaktory, které bude potřeba nahradit. Nejen z uvedených důvodů je celý tento region velmi atraktivní pro britské firmy a podniky pro vzájemný obchod a spolupráci s místními společnostmi,“ uvedla náměstkyně britského ministra energetiky a klimatických změn baronka Verma.

Na summitu ale byla řeč i o příležitostech a zakázkách, které naopak mohou získat české a středoevropské firmy v Británii. Velká Británie potřebuje vybudovat nové zdroje elektřiny o výkonu přibližně 60 GW a s nimi spojenou infrastrukturu. Z toho čtvrtina by měla pocházet z jádra. Češi mají v této oblasti desítky let zkušeností, mají tedy britskému trhu co nabídnout.

Energetika na rozcestí

Jak bylo naznačeno, Velká Británie chystá v následujících dvaceti letech výrazně investovat do energetické infrastruktury. Přes 100 miliard liber (zhruba 3,5 bilionu korun) by mělo směřovat k dosažení bezpečných, různorodých a spolehlivých dodávek energií pro britský trh. Právě bezpečnost je pro britskou energetiku klíčové téma.

Energetika se nejen ve Velké Británii nachází na rozcestí. V současnosti zavádíme inovativní projekty typu reformy trhu s elektřinou. Potřebujeme se ujistit, že obrovské investice do nové infrastruktury potřebné k naší energetické bezpečnosti a nízkouhlíkové hospodářské transformaci nebudou znamenat vyšší náklady pro spotřebitele,“ vysvětluje baronka Verma.

Česko-britská spolupráce v energetice roste

I když byl tendr na dostavbu Temelína nakonec zrušen, nikdo nepochybuje, že bude vyhlášeno nové výběrové řízení. Do něj chtěji aktivně vstoupit i britské společnosti, jako je AMEC nebo Mott MacDonald, a to jak formou přímé spolupráce s vyhlašovatelem tendru, společností ČEZ, nebo partnerstvím v rámci dodavatelského řetězce. „Britské firmy mají domácí energetice co nabídnout. Důkazem může být třeba dodávka turbíny společnosti Rolls Royce do Jaderné elektrárny Dukovany či vypracování dokumentace EIA k dostavbě jaderné elektrárny Temelín společností AMEC,“ vyjmenovává příklady spolupráce Jan Thompson, britská velvyslankyně v ČR.

Vedle jaderné energetiky jsou pro vzájemnou česko-britskou spolupráci důležité i ostatní průmyslové oblasti. Například v petrochemii a plynárenství se britská společnost Stork angažuje v obnově plynovodů spolu s domácí firmou NET4GAS.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..