Samospráva japonského města Sacumasendai schválila obnovení provozu přilehlé jaderné elektrárny Sendai. Neznamená to, že by nyní mohly být dva bloky této elektrárny spuštěny, ale dává to jejímu provozovateli najevo podporu veřejnosti, která je v Japonsku nezbytnou ke spuštění jaderné elektrárny. Regulační úřad zatím prověřuje podanou dokumentaci a připravuje své rozhodnutí o obnovení povolení k provozu. Podobně se připravuje na rozhodnutí vláda prefektury Kagošima, v níž se nachází JE Sendai.

n-evacuation-a-20140702
Jaderná elektrárna Sendai s dvěma tlakovodními bloky o instalovaném výkonu 2×846 MWe by již brzy mohla přispět k výrobě elektřiny v Japonsku. (Zdroj: Japantimes.co.jp)

27. října se konalo hlasování městské samosprávy a 19 z 26 členů hlasovalo pro obnovení provozu. Čtyři zastupitelé byli proti a tři se zdrželi. Tento krok přišel pár dní po předání veškeré dokumentace, požadované k obnovení provozní licence, japonskému regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) provozovatelem JE Sendai, společností Kyushu Electric Power Company.

Nové regulační předpisy a bezpečnostní normy byly vyhlášeny v polovině roku 2013 nově zřízeným úřadem NRA pro regulaci jaderné energetiky. Japonsko tak reagovalo na havárii JE Fukušima Dajiči z března 2011, kdy byla kromě jiného odhalena nedostatečná nezávislost regulačního úřadu. Provozovatelé jaderných elektráren poté podali deset žádostí o obnovení provozní licence, přičemž jako první k hodnocení byla vybrána právě JE Sendai, kvůli velké podpoře, kterou jí veřejnost projevuje. I kdyby totiž jaderná elektrárna získala licenci z technologického hlediska, nemusela by být znovu spuštěna, protože je nezbytné schválení jejího provozu vládou prefektury, v níž se nachází.

Společnost Kyushu Electric Power Company již několik týdnů vede program informující veřejnost o změnách v bezpečnosti JE Sendai a o přínosech jejího dalšího provozu.

Zatímco město Sacumasendai schválilo obnovení provozu JE Sendai, ostatní města z jejího okolí řekla, že by měla mít možnost vyjádřit se k tomuto rozhodnutí. Guvernér prefektury Kagošima, Juičiro Ito, podle médií sdělil, že schválení od okolních měst není v tomto procesu právně vyžadováno, protože jaderné elektrárny leží na pozemku prefektur a ne měst.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..