Společnost Rosatom uvedla 29. října, že loď Lepse byla přemístěna do suchého doku loděnice Něrpa na poloostrově Kola. Tato loď sloužila ke skladování použitého jaderného paliva z jaderných ledoborců, ale protože nebyla desítky let udržována, představovala radiační hrozbu pro své okolí. Její likvidace probíhá za finančního příspěvku Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Lepse1
Loď Lepse v suchém doku. (Zdroj: Bellona.org)

„Jde o důležitý krok při likvidaci tohoto plavidla, které představuje velké riziko pro zdejší prostředí,“ uvedl Rosatom.

První náměstek generálního ředitele společnosti Atomflot, Mustafa Kaška, dodal: „Přemístěním lodě Lepse do suchého doku jsme nejenom redukovali potenciální riziko dopadu na životní prostředí, ale jsme také schopni postoupit k dalším fázím projektu její likvidace, kdy vedle ní vznikne budova pro bezpečné vyjmutí použitého paliva.“

Rosatom dříve uvedl, že demontáž lodi Lepse započne v prosinci a bude pokračovat v celém příštím roce. Kontaminované části lodi budou prozatím skladovány bokem a vyjmutí použitého jaderného paliva z nákladního prostoru začne v roce 2017.

Loděnice Něrpa zažádala začátkem tohoto roku ruský regulační úřad Rostechnadzor o povolení k provedení likvidace plavidla Lepse a získala jej 27. června. Příď této lodi bude sejmuta a skladována v budově chránící okolní prostředí před radioaktivními látkami. Po vyjmutí jaderného paliva bude umístěna do speciálního kontejneru, v němž bude skladována v zálivu Sajda stejně jako reaktorové oddíly ruských jaderných ponorek. Použité jaderné palivo bude přepraveno v transportních kontejnerech do závodu Majak ležícího na Urale, kde bude přepracováno. Loď Lepse byla 20 let zakotvena v murmanském přístavu jaderných ledoborců a nebyla udržována. 14. září 2012 byla odtažena do loděnice Něrpa k likvidaci, avšak necelé dva roky musela počkat, než bude povolen její vstup do suchého doku.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) vydala v srpnu oznámení o vypisování zakázek na vyjmutí jaderného paliva a radioaktivního odpadu z lodi Lepse. Veřejná soutěž na tyto zakázky proběhne ve dvou etapách, první začala 29. října a druhá proběhne někdy v roce 2015.

Hodnota projektu je odhadována na 50 milionů euro (přibližně 1,4 miliardy korun). Patří do něj: vývoj infrastruktury v loděnici Něrpa, výstavba ochranné budovy, vyjmutí oddílu lodi obsahujícího jaderné palivo, jeho přemístění do ochranné budovy, zařízení pro vyjmutí paliva a jeho přemístění do transportních obalových souborů.

Zdroj: World Nuclear News

LEPSE2012
Remorkér táhne loď Lepse do loděnice Něrpa. Po 20 let stání v murmanském přístavu nejen že není schopna plavby, ale ani není schopna bezpečného skladování použitého jaderného paliva, k němuž byla určena. (Zdroj: Bellona.org)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..