Středa, 25 listopadu
Shadow

Loď Lepse je v suchém doku, kde proběhne její likvidace

Společnost Rosatom uvedla 29. října, že loď Lepse byla přemístěna do suchého doku loděnice Něrpa na poloostrově Kola. Tato loď sloužila ke skladování použitého jaderného paliva z jaderných ledoborců, ale protože nebyla desítky let udržována, představovala radiační hrozbu pro své okolí. Její likvidace probíhá za finančního příspěvku Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Lepse1
Loď Lepse v suchém doku. (Zdroj: Bellona.org)

„Jde o důležitý krok při likvidaci tohoto plavidla, které představuje velké riziko pro zdejší prostředí,“ uvedl Rosatom.

První náměstek generálního ředitele společnosti Atomflot, Mustafa Kaška, dodal: „Přemístěním lodě Lepse do suchého doku jsme nejenom redukovali potenciální riziko dopadu na životní prostředí, ale jsme také schopni postoupit k dalším fázím projektu její likvidace, kdy vedle ní vznikne budova pro bezpečné vyjmutí použitého paliva.“

Rosatom dříve uvedl, že demontáž lodi Lepse započne v prosinci a bude pokračovat v celém příštím roce. Kontaminované části lodi budou prozatím skladovány bokem a vyjmutí použitého jaderného paliva z nákladního prostoru začne v roce 2017.

Loděnice Něrpa zažádala začátkem tohoto roku ruský regulační úřad Rostechnadzor o povolení k provedení likvidace plavidla Lepse a získala jej 27. června. Příď této lodi bude sejmuta a skladována v budově chránící okolní prostředí před radioaktivními látkami. Po vyjmutí jaderného paliva bude umístěna do speciálního kontejneru, v němž bude skladována v zálivu Sajda stejně jako reaktorové oddíly ruských jaderných ponorek. Použité jaderné palivo bude přepraveno v transportních kontejnerech do závodu Majak ležícího na Urale, kde bude přepracováno. Loď Lepse byla 20 let zakotvena v murmanském přístavu jaderných ledoborců a nebyla udržována. 14. září 2012 byla odtažena do loděnice Něrpa k likvidaci, avšak necelé dva roky musela počkat, než bude povolen její vstup do suchého doku.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) vydala v srpnu oznámení o vypisování zakázek na vyjmutí jaderného paliva a radioaktivního odpadu z lodi Lepse. Veřejná soutěž na tyto zakázky proběhne ve dvou etapách, první začala 29. října a druhá proběhne někdy v roce 2015.

Hodnota projektu je odhadována na 50 milionů euro (přibližně 1,4 miliardy korun). Patří do něj: vývoj infrastruktury v loděnici Něrpa, výstavba ochranné budovy, vyjmutí oddílu lodi obsahujícího jaderné palivo, jeho přemístění do ochranné budovy, zařízení pro vyjmutí paliva a jeho přemístění do transportních obalových souborů.

Zdroj: World Nuclear News

LEPSE2012
Remorkér táhne loď Lepse do loděnice Něrpa. Po 20 let stání v murmanském přístavu nejen že není schopna plavby, ale ani není schopna bezpečného skladování použitého jaderného paliva, k němuž byla určena. (Zdroj: Bellona.org)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..