Jihoafrická republika spěje k podepsání rámcové dohody o spolupráci s Čínou a s Japonskem. V rámci přípravné fáze před udílením kontraktů na stavbu nových bloků zve potencionální dodavatele k účasti na workshopech, kde mají možnost předvést nabízenou technologii.

ACP1000_(CNNC)_460x262
Zatím jediný typ reaktoru, který Čína vyváží je ACP1000 plánovaný pro rozšíření pákistánské JE Karáčí. Čína ale připravuje na export i další typy reaktorů a chystá se odvážně vstoupit na mezinárodní trh s jadernými technologiemi. (Zdroj: World Nuclear News)

Jihoafrické ministerstvo energetiky vydalo prohlášení, v němž očekává, že ministryně Tina Jomatová-Petterssonová podepíše v prvním listopadovém týdnu mezivládní dohodu o spolupráci s Čínou a o něco později i s Japonskem. Podobné dohody byly nedávno podepsány s Ruskem a Francií a z dřívějška má JAR uzavřené dohody o spolupráci i s USA a Jižní Koreou.

Souběžně s podepisováním dohod probíhá příprava workshopů, během nichž se jihoafrická vláda seznámí s technologiemi jednotlivých dodavatelů. Tyto firmy zde budou mít možnost prezentovat své schopnosti a to, jakým způsobem by naplnily potřebu JAR po nových jaderných zdrojích o celkovém instalovaném výkonu 9,6 GWe. Workshopy jsou součástí technologického průzkumu jihoafrické vlády, který předchází podepsání konkrétních dodavatelských dohod. První workshop proběhne před koncem října a bude určen pro prezentaci ruských firem.

Zářijový podpis dohody o spolupráci ministryní Joematovou-Petterssonovou a generálním ředitelem Rosatomu Sergejem Kirijenkem vyvolal v jihoafrických médiích vlnu stížností na nevhodné použití postu prezidenta JAR. Jacob Zuma, jihoafrický prezident, na tyto stížnosti veřejně odpověděl a vyvrátil jejich opodstatněnost. Jihoafrická vláda od té doby mnohem více usiluje o splnění svých závazků vůči veřejnosti v tom, že proces udělování zakázek vede transparentně a otevřeně k veřejnosti.

Státní energetická společnost Nuclear Energy Corporation of South Africa (NECSA) uvítala kroky jihoafrické vlády a uzavírání dohod o spolupráci označila za důležitý krok při realizaci programu výstavby nových jaderných bloků. Předseda společnosti NECSA, Mochubela Jacob Seekoe, zdůraznil, že tento program bude rozvíjet kvalifikaci jihoafrických jaderných odborníků, přinese stálé pracovní pozice a přispěje k hospodářskému růstu této země. Dodal: „Rozvoj jaderné energetiky znamená dodání několika moderních jaderných elektráren, které zajistí levnou a nízkouhlíkatou elektřinu pro základní zatížení sítě, a to na nadcházející desítky let.“

V Jihoafrické republice jsou v současnosti provozovány dva jaderné bloky v elektrárně Koeberg a její zapojení do jaderného výzkumu sahá až do 40. let min. stol. JAR plánuje převést svůj energetický mix do různorodější podoby, čímž chce zároveň naplnit poptávku po energii, snížit emise skleníkových plynů a dosáhnout hospodářského růstu. V roce 2010 vydala program Integrated Resource Plan, který stanovuje návrh složení energetického mixu s rostoucím podílem jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..