Jihoafrická republika zamýšlí uzavřít dohody o spolupráci s francouzskými a čínskými dodavateli reaktorů a jaderných technologií, které následují dohodu podepsanou s ruskými společnostmi. Jihoafrický prezident Jacob Zuma veřejně vyvrátil obvinění médii o svém přímém zapojení do jednání o podmínkách mezinárodních dohod.

ACP1000_(CNNC)_460x262
Jestli bude v Jihoafrické republice stát jaderný blok s reaktorem ACP1000 (nebo jiným reaktorem čínské konstrukce, který bude tato země v budoucnu exportovat) podobně jako v pákistánské JE Chashma, je otázkou mezivládních jednání. (Zdroj: World Nuclear News)

Prohlášení vydané jihoafrickým ministerstvem energetiky zdůrazňuje závazek této země přidat mezi své elektrárny nové jaderné bloky o celkovém instalovaném výkonu 9,6 GWe a ujišťuje, že program výstavby nových reaktorů proběhne spravedlivou, konkurenční a cenově výhodnou cestou. Ministerstvo také znovu zdůraznilo svůj záměr podepsat mezivládní dohody i s dalšími dodavateli jaderných bloků.

Xolisa Mabhongo z organizace Nuclear Energy Corporation of South Africa (NECSA) sdělil agentuře World Nuclear News, že další dohody budou uzavřeny s Francií a s Čínou. Dohoda s Francií má být podepsána během října a v případě Číny zatím nebyl stanoven předběžný termín.

Tato prohlášení byla učiněna v reakci na zářijový podpis mezivládní dohody mezi Jihoafrickou republikou a ruským Rosatomem, podle níž má dojít k výstavbě bloků s reaktory typu VVER. Během generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni se pod dokument podepdali jihoafrická ministryně energetiky Tina Joematová-Petterssonová a generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko. V jihoafrických politických kruzích vyvolala tato dohoda jisté pozdvižení a především opoziční strana Demokratická aliance volá po její naléhavé revizi parlamentní komisí.

3. října vydal jihoafrický prezident Jacob Zuma prohlášení vztahující se k obviněním médií z nevhodného užití prezidentského postu. „Sdělení médií, že prezident Jacob Zuma jednal nebo bude jednat o podmínkách dohod o jaderné spolupráci, jsou nesprávná. Prezident spolupracoval v těchto otázkách s představiteli vlády a v jihoafrickém programu na rozvoj jaderné energetiky se tedy neobjevily žádné neobvyklé postupy,“ stojí v prohlášení.

Jihoafrické ministerstvo energetiky uvedlo ve svém prohlášení, že tyto mezivládní dohody stanovují „potenciální rámec spolupráce“ a znamenají přípravný proces pro realizaci projektů jaderných elektráren. I když ministerstvo slíbilo, že občanům Jihoafrické republiky nebude odepřena žádná významná informace o jaderném programu této země, poznamenalo, že dohody s jednotlivými společnostmi obsahují některé zákonem chráněné informace, takže by nebylo moudré zveřejňovat celý jejich obsah před tím, než získají konečnou podobu a budou připraveny k podepsání oběma stranami.

„Jihoafrická republika zůstává zavázána k používání jaderné energie, protože jde o bezpečný dlouhodobě provozovatelný zdroj s malým dopadem na životní prostředí. Vláda zdůraznila, že její program na výstavbu nových jaderných bloků má také za cíl, obnovit zdejší jaderný průmysl, aby se v budoucnu mohl stát dodavatelem zařízení a služeb pro mezinárodní projekty,“ stojí v závěru ministerského prohlášení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..