Jihoafrická republika podepsala dohodu o civilní jaderné spolupráci s Francií, čímž otevřela dveře možnému využití francouzské jaderné technologie při rozšiřování svého energetického jaderného programu.

Mezivládní rámcová dohoda podepsaná jihoafrickou ministryní pro energetiku Tinou Joematovou-Pettersonovou a francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem se týká takových oblastí jako je rozvoj odborností, lokalizace jaderných technologií, ale i výzkumu a vývoje jaderné technologie v Jihoafrické republice. Joematová-Pettersonová podepsala podobnou dohodu s Ruskem už v září, přičemž se chystá k podepsání i dohoda s Čínou.
Oba jihoafrické jaderné bloky provozované v Koebergu od poloviny 80. let, byly postaveny francouzskou společností Framatome (nyní Areva). Joematová-Pettersonová řekla, že Jihoafrická republika by ráda pokračovala ve své dlouhodobé spolupráci s Francií. „Tato spolupráce utváří cestu pro vytvoření procesu zadávání jaderných zakázek,“ řekla a dodala, že Jihoafrická republika má v úmyslu podepsat podobných dohod se zbývajícím zeměmi dodávající jaderné technologie více, protože se připravuje na vybudování nových jaderných zdrojů o výkonu 9,6 GWe.
Francie rovněž poukázala na společné zkušenosti obou zemí v Koebergu. V prohlášení vydaném ministerstvem v čele s Fabiem bylo řečeno, že národy sdílejí společné cíle umožnit Jihoafrické republice splnit své energetické potřeby při současném využití francouzských znalostí v oboru.
Francouzská jaderná společnost Areva v prohlášení uvedla, že dohodu uvítala a popsala ji jako „důležitý faktor“ pro budoucí jihoafrické jaderné projekty. „Areva je připravena tento vývoj podpořit, zejména prostřednictvím technologie reaktorů EPR náležejících ke generaci III+,“ uvedla firma.
Jaderná energie bude hrát zásadní roli v dlouhodobých plánech Jihoafrické republiky na zajištění udržitelného energetického mixu. Jihoafrický integrovaný plán zdrojů elektřiny z roku 2010 předpokládá nové jaderné zdroje až o výkonu 9,6 GWe do roku 2030 a navíc Jihoafrická republika na začátku tohoto roku přidělila 850 milionů jihoafrických randů (přibližně 1,6 miliardy korun), což je více než 10 % rozpočtu jejího ministerstva energetiky, jadernému výzkumu a vývoji.
Zdroj: World Nuclear News