Středa, 25 listopadu
Shadow

JE Akkuyu dostane vylepšenou verzi lapače taveniny

Včera uvedla společnost Atomenergoprojekt (AEP), generální projektant jaderné elektrárny Akkuyu, že dokončila projektování zlepšené verze lapače taveniny pro tuto jadernou elektrárnu, který je přizpůsoben specifickým podmínkám panujícím v Turecku.

IMG_1304
Lapač taveniny pro jadernou elektrárnu Leningrad II váží 750 tun. (Zdroj: Chaspik.spb.ru)

Lapač taveniny je zařízení, které má v případě vážné havárie vedoucí k roztavení aktivní zóny zachytit taveninu složenou z jaderného paliva, vnitřních zařízení reaktoru a materiálu tlakové nádoby, skrz jejíž stěnu by se protavila, a zabránit jejímu úniku stěnami kontejnmentu. Pro tento účel je naplněna zvláštním materiálem, který zpomalí její postup a poskytne dostatek času k jejímu zchlazení.

Dokončení projektu bylo zástupcům JE Akkuyu oznámeno Alexanderem Sidorovem, vedoucím jedné z projekčním kanceláří společnosti AEP.

Lapač taveniny pro JE Akkuyu má charakteristiky, díky nimž má vyšší seismickou odolnost a je snadněji namontovatelný než v případě lapačů určených pro ostatní bloky ruské konstrukce, uvedl Sidorov. Zlepšení se projevují v tom, že reaktor může být bezpečně odstaven i při vyšším zatížení způsobeným zemětřesením a že se při dochlazování aktivní zóny obejde až 72 hodin bez dodávky elektřiny.

Lapač taveniny nové konstrukce bude také o 15 procent lehčí než lapač použitý při stavbě jaderné elektrárny Novovoroněž II a jeho montáž bude trvat o měsíc kratší dobu.

Rosatom použil lapač taveniny poprvé v projektu čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) a v projektu indické JE Kudankulam. Z jaderných elektráren na území Ruska jsou lapačem vybaveny například Leningrad II a Baltická JE.

Lapače taveniny pro jaderné bloky ruské konstrukce vyrábí továrna společnosti AEM-Technology ve Volgodonsku.

Rosatom uzavřel v roce 2011 dohodu s Tureckem o výstavbě a provozování jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře v turecké provincii Mersin. Čtyři bloky této elektrárny mají být spuštěny před výročím Turecké republiky v roce 2023.

Zahájení stavebních prací je nyní očekáváno v roce 2015 nebo 2016 s tím, že první blok bude spuštěn v roce 2020. Bloky budou postaveny podle ruského projektu AES-2006, který používá reaktory VVER-1200.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..