Evropská verze reaktoru Advanced Pressurized Water Reactor (EU-APWR) společnosti Mitsubishi Heavy Industries (MHI) byl oficiálně schválen organizací European Utility Requirements (EUR).

EUAPWR
Řez blokem s reaktorem EU-APWR. (Zdroj: MHI.co.jp)

Typ reaktoru EU-APWR je založen na 1538 MWe reaktoru APWR, který je plánován pro třetí a čtvrtý blok japonské jaderné elektrárny Curuga (angl. Tsuruga). Rozdíly mezi těmito verzemi vychází z požadavků evropských zákazníků na zvýšení výkonu. Došlo k narůstu tepelné účinnosti na 39 %, k 20% redukci objemu budov, palivový cyklus bude trvat 24 měsíců a instalovaný výkon bloku bude 1700 MWe.

Po dvouletém procesu hodnocení, kdy inspektoři prošli přes 4000 jednotlivých podmínek, shrnula organizace EUR návrh tohoto reaktoru jako „dobře odpovídající požadavkům“. Poznamenala: „Náležitostí, které nejsou ve shodě s požadavky organizace EUR, je méně než 2 % z celkového počtu.“

Požadavky organizace EUR pokrývají široký rozsah podmínek pro bezpečný a efektivní provoz jaderné elektrárny. Mezi hodnocené oblasti patří návrh bloku, jeho systémů a komponent, použité materiály a pravděpodobnostní metodika bezpečnostních hodnocení. Nejde o schválení návrhu reaktoru regulačním úřadem některé konkrétní země, ale pokud odpovídá požadavkům organizace EUR, znamená to, že splňuje seznam podmínek stanovených evropskými provozovateli jaderných elektráren pro tlakovodní bloky další generace.

„Odlišnosti mezi standardním návrhem reaktoru EU-APWR a požadavky organizace EUR se týkají například nákresů, provozního výkonu, ochrany personálu a monitorování radiace,“ uvedla organizace EUR. Poznamenala, že důvody k některým rozporům pramení z „rozdílného přístupu k procesu projektování a z rozdílných pravidel a standardů používaných v Japonsku a v Evropě“.

Typ reaktoru EU-APWR se může stát čtvrtým schváleným návrhem reaktoru organizací EUR. V dubnu 2007 byl schválen typ reaktoru VVER-1000 ve verzi AES-92 společnosti Atomstrojexport, o měsíc později reaktor AP1000 společnosti Westinghouse a v červenci 2009 reaktor EPR projektovaný společností Areva.

Snaha o společné evropské schvalování návrhu reaktorů vznikla v prosinci 1991, kdy několik evropských energetických společností vydalo společný seznam požadavků na tlakovodní reaktory příští generace. Inspirovali se při tom v dokumentu Utility Requirements Document americké organizace Electric Power Research Institute týkajícího se pokročilých tlakovodních reaktorů.

V současné době má organizace EUR 15 členů, mezi něž patří například ČEZ, francouzská EDF, španělská Iberdrola, finská TVO a ruský Rosenergoatom.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..