Dolní komora francouzského parlamentu hlasovala ve prospěch snížení podílu výroby energie v jaderných elektrárnách na 50 %, k němuž by mělo dojít do roku 2025. Má se to stát součástí dlouho očekávané francouzské energetické strategie.

Fessenheim_(EDF)_460x307
Dva tlakovodní bloky jaderné elektrárny Fessenheim byly spuštěny v roce 1978 a každý z nich má instalovaný výkon 880 MWe. (Zdroj: World Nuclear News)

Volebním slibem francouzského prezidenta Françoise Hollanda z roku 2012 bylo omezení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny na 50 % do roku 2025 a uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim do konce roku 2016. V červnu po národní energetické debatě jeho vláda oznámila, že instalovaný výkon francouzských jaderných elektráren bude skutečně omezen na stávající úroveň 63,2 GWe. Neznamená to zrušení výstavby třetího bloku elektrárny Flamanville s reaktorem typu EPR, ale až bude spuštěn, musí být uzavřeny starší jaderné bloky o přibližně stejném výkonu. Rovněž bude do roku 2025 omezen podíl francouzských jaderných elektráren na výrobě energie na 50 %. V současnosti pochází z jaderných elektráren téměř 75 % francouzské elektřiny, z čehož plyne, že uzavírání jaderných bloků bude nevyhnutelné.

Debata o návrhu zákona pro přeměnu francouzské energetiky s názvem Přeměna energetiky pro růst zelené energie začala v Národním shromáždění 1. října. Dne 10. října se poslanci v dolní komoře parlamentu dohodli na obecných bodech tohoto návrhu zákona. Patří mezi ně: snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 40 % a 75% snížení do roku 2050 ve srovnání s úrovní v roce 1990, dále snížení celkové spotřeby energie do roku 2050 ve srovnání s rokem 2012, zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na 32 % a snížení podílu jaderné energie na výrobě elektřiny na 50 % do roku 2025.

Členové francouzského parlamentu budou mít nyní dva týdny na to zkoumat tento zákon. Návrh zákona by měl být ratifikován v příštím roce.

 

Kolik bude stát uzavření elektrárny Fessenheim

Dne 30. září byla předložena Národnímu shromáždění Parlamentní zpráva Finančního výboru. Vyzvala k odkladu uzavření jaderné elektrárny Fessenheim a říká, že neexistují žádné technické důvody pro uzavření elektrárny, přičemž brzké ukončení provozu bude mít hospodářské i sociální dopady.

Podle zprávy by uzavření elektrárny Fessenheim v roce 2016 – tou dobou by měl být reaktor EPR, který je nyní ve výstavbě ve Flamanville, uveden do provozu – mělo státní rozpočet stát přibližně 5 miliard eur včetně náhrad pro EDF okolo 4 miliard eur.

Ve zprávě je uvedeno, že elektrárna Fessenheim v současné době generuje průměrné roční zisky ve výši cca 200 milionů eur. Je odhadováno, že kdyby bylo povoleno provozovat zařízení po roce 2016, tak do roku 2040 by provoz vedl k zisku okolo 4,7 miliard eur. „Vyvstává otázka, zda navrhovaná energetická politika vlády zdůvodňuje podporovat takové náklady v rámci omezení veřejných financí,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva dospěla k závěru, že: „Ať už je dlouhodobá energetická politika jakákoliv, dává smysl fiskálně i ekonomicky udržet si výhodu přebytku jaderné energie místo předčasného uzavírání jaderných elektráren druhé generace, které jsou v současné době v provozu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..