Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C v hodnotě 16 miliard liber (zhruba 559 miliard korun) může pokračovat, neboť obdržel definitivní schválení od Evropské unie.

Illustrative view of twin reactors Hinkley Point C
Představa o podobě dvou bloků jaderné elektrárny Hinkley Point C, které budou mít reaktory EPR o instalovaném výkonu 1670 MWe. (Zdroj: Edfenergy.com)

Evropská komise uvedla, že Spojené království souhlasilo s úpravou financování tohoto projektu, čímž podle ní došlo ke snížení zatížení zdejších daňových poplatníků.

Ve prospěch hlasovalo 16 komisařů a bylo požadováno minimálně 15 hlasů, aby byl projekt schválen. Díky tomu bude moci společnost EDF Energy postavit první jadernou elektrárnu ve Spojeném království po 20 letech bez nových projektů.

Evropská komise zkoumala, zda finanční schéma tohoto projektu neporušuje pravidla o státní pomoci. Uvedla, že změny přijaté britskou vládou mohou snížit podporu o více jak miliardu liber (přibližně 35 miliard korun), což znamená, že tato státní podpora zůstane „úměrná sledovaným kritériím, a vyhne se tak jakémukoliv nepřiměřenému narušení soutěže“.

Je to poprvé, co Evropská komise schválila významnou státní podporu pro nový jaderný blok, a jako taková znamená důležitý krok pro evropský jaderný průmysl. Toto rozhodnutí bude sloužit jako precedens pro ostatní země, zejména pro Polsko a Českou republiku, které se zajímají o to, kolik veřejných financí mohou nabídnout dodavatelům rozvíjejícím jejich jadernou energetiku.

Ovšem právní souboj o financování JE Hinkley Point C ještě není u konce, protože bude požádán o názor Evropský soudní dvůr. Rakousko uvedlo, že Evropská komise nebrala při rozhodování v potaz ani ekonomický a ani ekologický význam tohoto projektu. Další členské státy vyjádřily obavy, že by toto rozhodnutí konfrontovalo cíle Evropské unie, kterými je podpora obnovitelných zdrojů, především solárních a větrných elektráren.

 

Schéma financování Contracts for Difference

Britská vláda se s francouzskou společností EDF Energy dohodla, že za každou MWh elektrické energie vyrobenou JE Hinkley Point C bude dostávat 92,50 liber (cca 3230 korun). Sice je to téměř dvojnásobná cena než je současná výkupní cena elektřiny, ale vláda se takto snaží kompenzovat společnosti vysoké pořizovací náklady na novou část jaderné elektrárny.

Na druhou stranu, pokud příjmy společnosti EDF Energy převýší dohodnutou hodnotu, bude je sdílet s britskou vládou. Také oznámila, že byl definován druhý vyšší práh, po jehož překročení bude britskému obyvatelstvu odváděna více než polovina příjmů a který bude realizován snížením dohodnuté výkupní ceny. „Zvýšení míry zisku například o jediné procento, povede k úsporám ve výši 1,2 miliardy liber (kolem 42 miliard korun),“ uvedla vláda.

Dohoda vlády a společnosti EDF Energy má být platná po celou dobu provozu nových jaderných bloků, který je očekáván o délce 60 let.

„Provedenými změnami bude dosaženo podstatných úspor pro britské daňové poplatníky. Díky nim a důkladnému přezkoumání finančního schématu Evropskou komisí nyní můžeme přesvědčivě prohlásit, že je tato podpora v souladu s Evropskými pravidly státní pomoci,“ řekl vicepresident Evropské komise, Joaquin Almunia.

Dva nové bloky plánované v lokalitě Hinkley Point budou po zhruba 60 let vyrábět elektřinu a stanou se důležitou součástí plánu britské koaliční vlády k převedení britské energetiky od spalování fosilních paliv k nízkouhlíkatým zdrojům energie. Spuštění prvního bloku je očekáváno v roce 2023.

Britská vláda v minulém roce zveřejnila odhady o průměrné výši plateb domácností za elektřinu, podle nichž by měly v roce 2030 zaplatit za elektřinu o 77 liber (kolem 2689 korun) méně než, kdyby nedošlo k výstavbě nových jaderných bloků.

 

Vyvolaná kontroverze

Rozhodnutí vzbudilo spory, protože zelení se domnívají, že by britská vláda měla nabídnout dotace solárním a větrným elektrárnám. Rakousko, které velice silně prosazuje čistou energii, hrozilo, že rozhodnutí Evropské komise předá Evropskému soudnímu dvoru, aby dosáhlo jeho zrušení.

„Neexistuje žádné právní, morální ani ekologické opodstatnění k tomu, aby mohly být daně proměněny na garantované zisky pro společnost provozující jadernou elektrárnu, jejímž jediným pozůstatkem bude hromada radioaktivního odpadu,“ řekl evropský právní poradce organizace Greenpeace, Andrea Carta.

Naproti tomu se Lord Hurtton of Furness, předseda organizace Nuclear Industry Association, vyjádřil o rozhodnutí Evropské komise jako o velice významném kroku. „Zahájí to řadu důležitých rozhodnutí pro britský jaderný sektor, které uvedou do pohybu projekty nových jaderných bloků nahrazujících dosluhující jaderné elektrárny. Poskytuje to také jistotu pro ostatní evropské země, že britské schéma Contracts for Difference je dobrým mechanismem pro zajištění výstavby vlastních jaderných elektráren.“

Zdroj: BBC.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..