Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren, NAEK Energoatom, a český výrobce komponent pro jaderné elektrárny, společnost Škoda JS, podepsali memorandum o spolupráci a také dohodu o nezveřejňování diskrétních informací.

Energoatom and Skoda JS memorandum 460
Podpis memoranda o spolupráci mezi Energoatomem a Škodou JS, které v budoucnu může přinést konkrétní kontrakty na dodávku dílů a služeb mimo jiné pro dostavbu Chmelnické JE. Za českou stranu se pod dokument podepsal Miroslav Fiala, předseda představenstva Škody JS a její generální ředitel, a za ukrajinskou Jurij Nedaškovskij, prezident společnosti Energoatom. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnosti se dohodly také na dodávce zařízení pro šestý blok Záporižské jaderné elektrárny, dodala společnost Energoatom. Tento blok s reaktorem typu VVER-1000 V320 byl spuštěn v roce 1995, ačkoliv původní datum zahájení provozu bylo stanoveno na rok 1990. O prodloužení výstavby se postaralo čtyřleté pozastavení stavby a práce spojené s obnovováním výstavby.

Podepsané memorandum se týká spolupráce v oblastech výstavby, provozu a údržby jaderných elektráren; vědecké a technologické spolupráce v mírovém využití jaderné energie; zlepšení zabezpečení jaderných elektráren; modernizace a prodlužování životnosti provozovaných jaderných elektráren; nakládání s použitým jaderným palivem a s radioaktivním odpadem; a odborných kurzů pro personál jaderných elektráren.

Prezident společnosti Energoatom, Jurij Nedaškovskij, řekl, že podpis tohoto druhu dokumentů obvykle stojí na počátku spolupráce s novými partnery.

„Ovšem v případě společnosti Škoda JS jde o úplně jiný příběh – je totiž naším dlouholetým partnerem, s nímž jsme spolupracovali v těžkém období devadesátých let, kdy jsme měli problémy s tím, že zákazníci neplatili za dodanou energii, což znamenalo, že jsme si nemohli dovolit ihned platit za dodané vybavení. Naši čeští partneři projevili solidaritu s našimi potížemi a dohodli se s Energoatomem o platbách. V úspěšnějších obdobích, kdy rostlo hospodářství obou zemí, jsme mnohem intenzivněji rozvíjeli vzájemnou spolupráci.“

Například Česká exportní banka pomohla Energoatomu financovat nákup zařízení a vědecký a technologický vývoj, řekl Nedaškovskij. „Dnes na Ukrajinu padly těžké časy a stejně jako dříve, Škoda JS zůstala naším spolehlivým partnerem. Od podpisu memoranda si slibujeme především impuls k dalšímu rozvíjení naší dlouhodobé spolupráce.“

Miroslav Fiala, předseda představenstva Škody JS a její generální ředitel, uvedl, že tato společnost spolupracuje s Energoatomem již zhruba 20 let.

„Během let spolupráce navázali odborníci ze Škody JS osobní kontakty s pracovníky na ukrajinských jaderných elektrárnách, které používají naše zařízení. V první polovině 90. let min. stol., kdy Škoda JS hledala nová odbytiště, vzal její tehdejší ředitel své osobní auto Škoda Favorit a objel všechny ukrajinské jaderné elektrárny – byl to první krok při navazování budoucí spolupráce s Energoatomem. Od té doby jsme namontovali velké množství zařízení na ukrajinské jaderné elektrárny,“ řekl Fiala.

Velvyslanec České republiky na Ukrajině, Ivan Počuh, který se zúčastnil ceremonie při podpisu memoranda, řekl: „Za složitých politických a hospodářských podmínek, které na Ukrajině dnes panují, je velmi důležité nepřerušovat česko-ukrajinskou spolupráci v takto strategicky významném oboru, kterým je jaderná energetika. Lidem v České republice se může zdát, že je velmi těžké pracovat dnes na Ukrajině, ale jsem si jistý, že přes všechny nepříjemnosti by měla pokračovat spolupráce mezi ukrajinskými a českými společnostmi. Podpis memoranda o spolupráci mezi Energoatomem a Škodou JS je toho nejlepším důkazem.“

Později Škoda JS upřesnila rozsah nových dohod. Plzeňská společnost sdělila 24. října: „V souvislosti s nedávnými informacemi v tisku ohledně další spolupráce mezi Škodou JS, a. s., a GP NAEK Energoatom považujeme za nutné uvést, že uvedená jednání jsou vedena v rámci mezivládního dialogu mezi vládou České republiky a Ukrajiny. Společnost Škoda JS, a. s., má dlouhodobé kladné zkušenosti s plodnou spoluprací s ukrajinským jaderným průmyslem, nicméně k dnešnímu dni není uzavřen žádný nový kontrakt, který by se týkal výstavby nových bloků na Ukrajině.“

Ukrajinský předseda vlády, Arsenij Jaceňuk, minulý týden řekl vedení společnosti Energoatom, aby urychlila dostavbu nových bloků a aby při tom maximálně využila spolupráci s evropskými partnery namísto ruských společností.

971-1-1
Třetí blok jaderné elektrárny Chmelnická byl v roce 1990, kdy byla stavba přerušena, hotov ze 75 %. Čtvrtý blok skončil na 28 %. Pokračování stavby obou bloků je plánováno na rok 2015. (Zdroj: XAEC.org.ua)

Energoatom a ruský Atomstrojexport podepsaly v únoru 2011 smlouvu o dokončení dvou bloků v Chmelnické jaderné elektrárně. V červnu 2010 byla mezi vládami obou zemí podepsána mezivládní dohoda týkající se dostavby dvou rozestavěných bloků. V říjnu stejného roku oznámila ruská banka Sberbank, že je ochotna Energoatomu půjčit miliardu dolarů (podle dnešního kurzu přibližně 21,8 miliard korun) s tím, že se na celkových nákladech projektu bude Ukrajina podílet 15 procenty. V květnu 2011 uvedl Energoatom, že není spokojen s nabízenou úrokovou sazbou a v srpnu tohoto roku řekl Nedaškovskij, že Ukrajina nebude spolupracovat s Ruskem při dokončování bloků Chmelnická-3 a 4. Dále uvedl, že Energoatom připraví plán dostavby obou bloků, který bude zahrnovat export jimi vyrobené elektřiny do Evropy. Během zasedání ukrajinské vlády snímané televizí, řekl Jaceňuk, že tento projekt bude realizován společností Škoda JS.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..