Jadernou elektrárnu Dukovany minulý týden kontrolovalo osm odborníků ze Slovenska, Ruska, Maďarska a Bulharska. Byli tam vysláni Světovým sdružením provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Zjišťovali, jak se dukovanská elektrárna vypořádala s návrhy na zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu, které od expertů dostala při jejich poslední misi v září 2012. Potvrdili, že Dukovany jsou dobře provozované, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.

„Ve všech kontrolovaných oblastech jsme zjistili určitý pokrok. Některá doporučení jsou plně vyřešena, některá jsou v uspokojivém procesu řešení,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě šéf zahraničního týmu Ján Naňo. Zahraniční odborníci si během týdenní prověrky všímali 11 oblastí, kupříkladu provozu, údržby, radiační a požární ochrany. Současný stav elektrárny porovnávali se stavem zjištěným v roce 2012 i s nejlepší světovou praxí.
Jedním z příkladů, kdy se už doporučení expertů poskytnuté před dvěma lety proměnilo v praxi, je podle Spilky posílení komunikačních prostředků v krytech jaderné elektrárny, kde jsou satelitní, mobilní a polní telefony i radiostanice. Ve vybavení elektrárny přibylo také třeba vyprošťovací nářadí, čerpadla a osvětlovací technika.
Mise WANO v Dukovanech se před dvěma lety zúčastnilo 22 specialistů z devíti zemí. Další prověrka se v této elektrárně uskuteční v roce 2016. Mise WANO se dříve konaly po šesti letech. Jejich interval byl zkrácen po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodala do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.
Zdroj: ČTK