Americko-vietnamská dohoda o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie vstoupila v platnost. Stanovuje podmínky obchodu s jadernými technologiemi a výměny znalostí v této oblasti. Dohoda je v souladu s odstavcem 123 zákona o jaderné energii platného ve Spojených státech amerických.

Print
Dohoda o spolupráci otevírá blokům s reaktory AP1000 dveře do Vietnamu. (Zdroj: Westinghousenuclear.com)

„Jde o klíčovou součást nezbytných snah, abychom se ujistili, že průmysl Spojených států je schopen působit na mezinárodním trhu s jadernými technologiemi, na němž panuje tvrdá konkurence,“ řekl 3. října Richard Myers, viceprezident organizace Nuclear Energy Institute (NEI) pro vytváření strategií, plánování a dodavatelské programy. „Role Spojených států na tomto trhu, kde se zakázky běžně pohybují v řádu desítek miliard dolarů, je nejistá, protože ostatní konkurenti z celého světa zaujaly jeho větší část.“

Vietnam již jedná o stavbě 2000MWe jaderné elektrárny v lokalitě Phuoc Dinh v jižní provincii Ninh Thuan, kterou mají do roku 2020 postavit ruské firmy. Dalších 2000 MWe má přibýt v elektrárně Vinh Hai ve stejné provincii za použití japonských jaderných technologií.

„Vietnam je jedním z míst, kde konkurenti z jiných zemí již mají náskok, ale díky nové dohodě budou americké společnosti soutěžit za mnohem rovnějších podmínek. Objem obchodu s Vietnamem je odhadován na 20 miliard dolarů (přibližně 435 miliard korun),“ sdělil Myers. „Podle amerického ministerstva obchodu vytvoří budoucí obchody 50 000 pracovních míst v USA a zajistí Spojeným státům účast a vliv v tomto důležitém odvětví průmyslu.“

„K zajištění rychlého ekonomického růstu se Vietnam rozhodl postavit do roku 2030 jaderné elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu až 10 GWe. Podepsaná dohoda umožní dodavatelům ze Spojených států efektivně konkurovat ruským a japonským společnostem, které jsou již zavedeny na vietnamském trhu.“

Než dohoda mezi USA a Vietnamem vstoupila v platnost, podepsala společnost Lightbrige Corporation memorandum o porozumění, podle nějž má tato společnost podpořit vietnamskou jadernou bezpečnost.

Myers popsal toto memorandum o porozumění jako prvotní příklad toho, jak americký jaderný průmysl a americké společnosti zabývající se jadernou bezpečností budou těžit z dohody o spolupráci, která vstoupila v platnost.

„Vietnam úzce spolupracoval se Spojenými státy při vývoji svého jaderného programu, který je velmi transparentní a zodpovědně pojatý. Znamenalo to, že potvrdil svůj záměr plně se spoléhat v dodávkách jaderného paliva na zahraniční dodavatele a zřekl se snah o vybudování vlastních obohacovacích zařízení a závodů na přepracování jaderného paliva,“ řekl Myers.

Tzv. dohoda 123 získala své jméno podle dodatku atomového zákona spojených států amerických z roku 1954, k němuž se vztahuje. Stanovuje nezbytné předpoklady, které musí splňovat země mající zájem o uzavření dohody se Spojenými státy v oblasti jaderných technologií. Podle jeho poslední verze bude probíhat export jaderných reaktorů, vědeckých poznatků, jaderných materiálů a nezbytných přístrojů do Vietnamu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..